Миналата година е имало срив в добива на розов цвят, а това се отразява както на доходите на фермерите, така и на състоянието и потенциала за добив на розовите насаждения. Това обясни в интервю за БНР Христо Николов, председател на Националната асоциация на розопроизводителите.
„Близо 40% спад в добива на розов цвят като количества. Миналата година изкупната цена беше категорично под себестойност.“
Студената пролет е забавила кампанията. Николов открои проблемите с намирането на работна ръка.
„На места заради липсата на работна ръка кампанията не е започвала. Има хора, които наистина изпитват огромни затруднения да намерят работници.“
В момента дестилериите изкупуват розовия цвят на цена 2,40 – 2,50 на килограм, съобщи Христо Николов. По думите му се работи в рамките на себестойност, в повечето случаи на загуба.
„Калкулираме минимална цена 3,20-3,50, за да може фермерът да продължи да работи и да полага адекватни грижи.“
Тази година Covid помощ ще има и за розопроизводителите. Тези пари са калкулирани като процент от претърпените загуби на фермерите за миналата година, уточни Николов.
„За нас са компенсация за претърпените загуби през миналата година, но не може всяка година държавата да ни вади по този начин. Сектор розопроизводство има огромна нужда от финансиране, но то трябва да бъде целево, стратегическо, не да бъде на пожар, не да бъде всяка година за спасяване на положението.“
От близо година се работи по стратегия за розата. Според Николов законът за розата работи и е полезен, защото очертава картината в сектора, но "от времето на "Фармахим" не е работено по разширяването на пазара и от времето на социализма не е работено в посока наука".
Сектор, в който 30 години нищо не е правено, няма как един закон да го излекува и да реши всички предизвикателства, обобщи Христо Николов в предаването "Преди всички". По думите му страната ни има 50 хиляди декара площи с рози и произвеждаме повече, отколкото е световният пазар.
"С капацитета, който имаме - около 15-16 000 тона реколта можем да произведенм над 4 тона розово масло, ако преработим всичко в масло, а толкова е годишното потребление в световен мащаб."
За трайно решаване на проблемите са нужни най-малко 4-5 години и карт бланш от Европа тази култура да бъде подпомагана по специален начин, категоричен е председателят на Националната асоциация на розопроизводителите.