Томислав Дончев откри форума "Заедно за силно цифрово земеделие"

Булфото
share

В земеделския сектор пакетът от традиционни предизвикателства е голям - количество, обеми на произвежданата продукция, опазване на околната среда, решаване на проблема с изхранване на европейското население с висококачествена храна, полезна за здравето, борбата с изменението на климата, системи и бюджети за субсидиране и подпомагане на сектора, живота в селските райони. За да бъдем обаче в крак с пулса на времето, днес ние имаме нови предизвикателства. Нововъведенията се движат с такива темпове, че ако искаме поне да бъдем със същата скорост, трябва да бъдем много бързи. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев при откриването на форума "Заедно за силно цифрово земеделие". Събитието се провежда в НДК и е част от програмата на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Абсолютно недопустимо е да коментираме приоритетно индустрия 4.0, да говорим за връзките й с образованието, с администрацията и т. н. и да не проведем същия разговор и за земеделието, посочи Томислав Дончев.
Теми като роботика, изкуствен интелект, данни, интернет, все по-голямото приложение на широколентнови цифрови комуникации, сензорно задвижващи машини, микропроцесори и др.все повече ще бъдат част от селскостопанския сектор.
Томислав Дончев подчерта, че за голяма част от заетите в сектора тези въведения не са новост, но ако искаме да мислим за по-широк фронт, трябва да започнем разговор за планирането, за дигиталния маркетинг, който по думите му ще бъде факт и по отношение на селскостопанската продукция.

Вицепремиерът подчерта още, че през последните 10 години България е постигнала много и у нас всяко постижение "повишава апетита" "за три пъти по-големи постижения още". По думите му репликата "да сме готови за бъдещето" е изключително погрешна. "Това означава, че стоим и чакаме "бъдещето да ни падне върху главите". Ние трябва да съградим бъдещето, не да сме готови за него", заяви в заключение Томислав Дончев.
Представителят на ФАО /Организацията по прехрана и земеделие/ и зам.-председател за региона Реймънд Йеле посочи, че след намаляването на глада в глобален мащаб сега за съжаление проблемът отново е на дневен ред. От 707 млн. души през 2015 г., засегнати от глада, очакванията са броят им да нарасне до 880 млн.души, посочи той.

Продължават и проблемите със здравословното хранене на децата и останалото население, лошото качество на храните, преяждането и наднорменото тегло и съответните разлики по тези показатели в отделните региони на света. По думите на Йеле чрез използването на високите технологии може да се постигнат целите на секторната структура в земеделието и всички програми - премахването на глада и нездравословното хранене. Цифровизацията ще позволи земеделието да не изостава от всички останали сектори в икономиката.

Един от начините за подкрепа на дигитализацията е използването на информационните и телекомуникационните технологии в земеделието.Той припомни, че през 2006 г. ФАО е получила глобален мандат за подпомагане въвеждането на високите технологии в земеделието. Организацията работи непрекъснато за осъществяване на иновациите. Цифровизацията в земеделието е реална и непосредствена необходимост, посочи още Йеле. По думите му цифровизираното земеделие е прецизното земеделие. Той даде пример с въвеждането на данни за големи масиви обработваеми земи, с което на практика революцията в сектора се извършва през последните 10 години. За тези системи говорим като 1.0- системи, които автономно могат да вземат решението. Земеделието 5.0 се занимава основно с въздействието на технологиите, свързани с изкуствения интелект и големите масиви от данни. Последиците все още не са добре проучени, но ФАО работи в тази посока за елиминиране на рисковете, посочи неговият представител.

Чрез използването на ИКТ в земеделието може да се укрепва и капацитета му. Това не само подпомага развитието на отрасъла, но и способства и постигането на общите цели на развитието на Програмата до 2030 г., посочи Реймънд Йеле. Той изтъкна и необходимостта да се предприемат мерки за по-устойчиви хранителни системи. Очакваме от форума да определи инициативи на регионално ниво и изготвянето на национални стратегии, посочи Йеле.

Водещи новини

Още новини