Фермери настояват за еднакви правила при директните плащания във всички категории на животновъдството. Това заявиха на пресконференция в пресклуба на БТА във Велико Търново представителите на Националната овцевъдна асоциация и Асоциацията за развъждане на млечни породи кози.
Според Симеон Караколев, председател на овцевъдната асоциация, промените в Наредба 3 на Министерството на земеделието и храните предвиждат само стопанствата, които отглеждат млекодайни животни, да доказват с документи своите продажби, за да получат субсидии. От асоциацията смятат, че това е дискриминационна политика и настояват отглеждащите автохтонни /защитени/ породи и месодайни животни също да представят документи за извършените продажби.
Не е справедливо фермерите да обработват само 30 процента от своята продукция, а останалите количества мляко да продават на прекупвачи, посочи Диян Тодоров от Асоциацията за развъждане на млечни породи кози. Той отбеляза, че тези ограничения, регламентирани с Наредба 26, ощетяват както фермерите, така и потребителите на български млечни продукти.
Представителите на бранша заявиха, че ще изпратят днес писмо до президента, в което ще изложат своите възражения. Те съобщиха, че подготвят протест в понеделник, 30 януари, пред МЗХ с искане за промяна на нормативните уредби, за да се гарантира справедливо развитие на отрасъла, и настояват за среща със служебния министър.
В протеста няма нищо политическо, той е съобразен с крайния срок за общественото обсъждане на наредбите, който е до 29 януари, каза Караколев.
От бранша са изчислили, че с подготвените промени ще бъдат ощетени над 2200 фермерски стопанства. Други 6000 ще трябва да избират дали през настоящата година да се ползват от европейски субсидии или помощи от МЗХ, тъй като според подготвената нормативна база не се предвижда комбинирано плащане, заявиха от организациите.