Реколтата от праскови е с много добро качество, но с трудна реализация

Булфото
share

Реколтата от праскови през тази година е с много добро качество, но с трудна реализация. Това каза председателят на Сдружение "Българска праскова" в Сливен Коста Петров за БТА.

В Сливенско се отглеждат близо 70 на сто от прасковените насаждения в Югоизточна България. От тях 70 на сто са десертните сортове, а 30 процента - компотните. Средният добив на компотната праскова в региона към момента е около 2-2,5 тона на декар, а около два тона на декар очакват през тази година производителите на праскови при десертните сортове.

Производителите не са доволни от изкупните цени Производителите не са доволни от изкупните цени, посочи Коста Петров, като добави, че щом в изкупуването на плода не участват Русия и Украйна, и в контекста на конкуренцията от Гърция и Румъния, цените са по-ниски от очакваните.

За компотните праскови цената през тази година се движи от 50 до 60 ст. без ДДС на килограм. Десертната праскова, предназначена за директна консумация, варира от 40 до 60 ст. Според Петров се очаква цената на компотните праскови да се повиши до края на кампанията по прибирането, докато при десертните сортове се наблюдава пренасищане на пазара.

По думите му и през тази година е много търсен сортът "поничка" или плоска праскова, която е с добри вкусови качества и е достигнала цена от 2,50 лева на кг. И тази година реализацията на реколтата ще бъде трудна, категоричен бе Петров. При невъзможността да търгуват с руския пазар, производителите се опитват да пласират продукцията си към Полша и Австрия.

В Австрия е възможно да се пласират също сливи, десертно грозде и череши. Крайно време е производителите да се организират и да търсят реализация на външния пазар, коментира Коста Петров. По думите, му подходящ за това може да бъде пазарът в Полша и Прибалтика, които са по-далеч от конкуренцията на Испания и Италия.

Водещи новини

Още новини