32% от цимента в търговската мрежа е менте

  • 06 август 2015 21:31

  • 5061
  • 4
32% от цимента в търговската мрежа е менте
©

Близо 32% от пакетирания цимент в търговската мрежа е некачествен, показва проверка на Главна дирекция „Надзор на пазара“ към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).

„Закупихме 22 проби цимент, както български, така и вносен, от Турция. Изпитванията показаха, че 7 вида цимент не отговарят на декларираната от производителя якост на натиск“, заяви пред „Труд“ експертът от агенцията инж. Мирослав Йотов.

Якостта на натиск е най-важният технически показател на цимента. От него зависи качеството на бетона и на всички видове сухи смеси с участието на цимент - за зидане, мазане, разтвори, мазилки и лепила на плочки.

При тестовете било установено още, че 2 от пробите не отговарят и на показателя неразтворим остатък - количеството пепелин в състава. В доза до 5% от обемното тегло на цимента той го уплътнява. В двата случая обаче твърдият неразтворим остатък се оказал 5 пъти над нормата.

„Представете си, че разбивате брашно с вода. Когато сипете повече брашно, остават шупли. Така е и при завишени количества пепелин - те са шупли и оставени в конструктивен елемент като греда, плоча или колона той е като швейцарско сирене - надупчен. И впоследствие може да се компрометира“, обясни Йотов.

И 7-те партиди с опасен цимент са изтеглени от пазара.

През м.г. от агенцията проверили 136 вида цимент, от които 35 се оказали със съмнително качество.

„Ние тестваме пакетиран цимент, който се ползва основно от битовите потребители - за измазване на стени, за конструкции. Ако някой от тези видове цимент бъде използван за строителството на сграда, е много опасно“, каза Йотов. Качеството на цимента в бетонните възли, които се използват за строителство, се следи от Дирекция Национален строителен контрол.

Масовите проверки в цялата страна на строителни продукти - битумни хидроизолации, битумни керемиди и листове, започна вчера Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Основните изисквания към продуктите е да нямат видими дефекти и да са водонепропускливи.

Последната проверка на качеството на керемиди е правена преди 3 години. Тогава са били унищожени над 3000 броя, които не отговаряли на стандартите.
Глобата за производителите на некачествени материали е между 250 до 1000 лева.

Санкциите за несъответствия със стандартите са от 5000 до 15 000 лв. За липса на необходимите документи глобата е от 5000 до 10 000 лв., казаха от агенцията.

Проверките по строителните борси ще продължат до септември, а резултатите ще са ясни през октомври.

Последвайте канала на

5061 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2016.03.14 | 17:51

4
....SAMO CIMENTA BIL MENTE.....
верно е

2015.08.07 | 20:18

3
така е юрка в нашият град стара загора ;;;една тъпа мутра,беше решил да прави същия номер,,,в бившето СМК има три пазни силоза .. купува насипен Цемент от Турция,,и го смесва с пепелина от Тецовете...

2015.08.07 | 08:44

2
....SAMO CIMENTA BIL MENTE.....
Строител

2015.08.07 | 07:59

1
@Alen Vega! В Плевен се опитваха да произвеждат цимент Марка 500! С този цимент пък на \\\"Хемус\\\" НИС се опитваше да произведе бетон клас В45! Общо взето мисията невъзможна! На втората седмица след доставката плевенският цимент губеше качества и от 500 ставаше марка 400! А иначе що се отнася до бетоновите разтвори там нещата са доста по-сложни, щото на практика повечето производители всъщност се самоконтролират! Да не говорим, че в разтвора се влагат всевъзможни химикали! Имал съм случай с бетон, при който на другият ден не мога да забия пирон Хилти, но съм вземал и бетон, при който след 7 дена забивам обикновени пирони! И в двата случая иде реч за бетон клас В25! Що се отнася до земетресенията....то бетона май е най-малкият проблем! Като гледам какъв народ се е хванал да прави проекти...мани, мани! Особено пък по-младите колеги с дипломи от чужбина!!

Добави коментар

Водещи новини