Министерството на земеделието готви мерки срещу незаконната сеч

share

Нови мерки за борба с незаконната сеч, обмислят от Министерство на земеделието. Публичност на всички разрешителни за сеч на дървесина в страната и модерно мобилно проследяване със SMS-и на камионите, които я возят - върху тези мерки срещу незаконната сеч работи служебният заместник-министър на земеделието Георги Костов пред Дарик.

„Предприемат се много мерки. Живеем в информационния 21-ви век. Идеята, за която ще ни трябва малко време, защото трябва да се обезпечи финансово, но се работи по нея, всеки камион, който излиза от гората с дървесина, да бъде в публичното пространство, както SMS-ите в „Зелена" и „Синя" зона се изпращат при паркиране, и те да пътуват с такъв SMS и да може да бъде проследен за къде пътува, с какво количество дървесина".

Георги Костов поясни, че така ще се отговори на обществените съмнения срещу всеки видян камион с дърва. До дни ще заработят три-четири мобилни групи инспектори, чиито функции ще бъдат възстановени след премахването им от структурата на министерството. "Да се спре сечта изобщо или да се спре износът - това са крайни решения, които винаги са грешни, защото дърводобивът е единственият бизнес и поминък в някои райони на България", коментира Георги Костов по повод призивите за мораториум върху сечта.

„Поехме ангажимент към браншовите и неправителствените организации електронната система с разрешителните за сеч да бъде публична. Ще бъде качена на сайта на Изпълнителната агенция по горите и всеки ще може да види кога е издадено разрешение, от кого е издадено, на кого е издадено, какво ще се сече, в кое землище", обясни Костов.

Той посочи, че държавата е разписала достатъчно контролни органи: „Въпросът е те да си свършат работата. Не е работа само на Изпълнителната агенция по горите да прави контрол на терен. Държавните горски стопанства са тези, които трябва да реализират контрола върху това как се използва ресурсът, който всички ние сме им предоставили те да стопанисват".

Георги Костов обясни, че ако годишно в България се секат около 8 милиона кубически метра дървесина, количеството на незаконно отсечената е под 1 милион. Това означава, че не всеки един камион е незаконна дървесина, а един на 9-10 камиона.

Да се увеличат и площта на „защитните гори" в държавния фонд е част от мерките на земеделското министерство. Служебното правителство си е поставило задача да подготви увеличаването на т.нар. „защитни гори" с около 4-5 процента от площта на държавните гори. Това се онези горски площи, които осигуряват водата и предпазват от порои и наводнения в дъждовни години като тази, обясни зам.-министърът на земеделието.

 

Водещи новини

Още новини