Очакванията ни са оптимистични – да има ръст в туризма около десетина процента, а според оптимистични прогнози и над 10 процента, което би било фантастично. Това каза служебният министър на туризма Евтим Милошев в интервю за БНР.
„От началото на годината, за първите три месеца, според данни на Европейката туристическа комисия България е на второ място по възстановяване спрямо 2019 година. Това е много добър показател, каза той.
По данни на Европейската туристическа комисия за първите три месеца на 2024 г. България е в челото по ръст на туристи в Европа спрямо 2019 г. – ръст от 39% спрямо първите три месеца на 2019 г., съобщиха вчера от министерството.
По думите на министъра оптимизъм дава и времето в началото на май, когато се събраха празниците – 1 май, Великден и Гергьовден, което от гледна точка на сектора е било добър период.
Близо 80 000 туристически регистрации е имало за този период, което е много добър старт за сезона, посочи Евтим Милошев.
Той отбеляза, че в организирания туризъм всичко много предварително се прави и изменения в графиците, съобразени с времето, не са добре, тъй като огромният поток чужди туристи, които ще дойдат, са организирани още през пролетта, а големите записвания почват още през миналата година.
„Ако ни се падне трудно начало от гледна точка на времето, а след края на сезона имаме бонус слънчеви месеци, това не е много добре за организирания туризъм, допълни министърът.
От думите на Евтим Милошев стана известно, че се търси тълкувателно решение, така че 9% ДДС за туроператорите, чието действие изтича през юли, да може да се прилага поне в рамките на този сезон.
Със сигурност нашето министерство и персонално аз ще се опитаме да поставим този въпрос на дискусия, ще направим нашите постъпления, най-вече към Министерството на финансите, дали може да се тълкува започналото правоотношение като данъчно събитие, което е настъпило при обстоятелства с 9 процента и ако това се случи, това би било голям жест към работодателите и към сектора, посочи служебният министър на туризма.
По думите на министъра липсата на кадри принуждава работодателите да обещаят поне с 20% по-високо заплащане в сравнение с миналото лято. Той призова Външно министерство да командирова допълнително служители в консулските ни служби в страните от Средна Азия, откъдето идват много кандидати за работа в нашия туризъм. Става дума за Непал, Индия, Бангладеш, Киргизстан.
В момента заявките за срещи за издаване на визи са с няколко месеца напред, а по думите на министъра работодателите очакват тези служители.