Тичаме след проблемите, вместо да имаме ясна визия и да гледаме напред как да направим превенция. 4000 туристи са засегнати от бедствието по Южното Черноморие. Трябва да въведем системата за ранно известяване при бедствия, няма за кога повече да я отлагаме. Разбира се, много повече хора са засегнати. Имахме планове за удължаване на сезона, но държавата ще направи необходимото. Предвидени са 30 млн. лева за справяне с последиците от бедствието в региона. Това заяви в ефира на Нова телевизия министърът на туризма Зарица Динкова.
Тя заяви, че морската вода в момента по цялото Черноморие е чиста. "Много по-чиста от предни години", каза тя.
Попитана какво изливат в морето тръбите, които бяха разкрити след наводненията, тя заяви: Аз не съм експерт и очаквам компетентните органи да си свършат работата, ще следим как оттук нататътка ще се изпълняват инфраструктурните проекти, заяви Динкова.
Има готова наредба за позиционирането на къпминги и каравани, но си има и местни власти, които са отговорни за тях.
По думите ѝ е изключително важно след наводненията по Черноморието да бъде възстановена инфраструктурата в района, защото „без инфраструктура, няма туризъм”, посочи Динкова.
„Имахме планове за удължаване на сезона по Южното Черноморие до октомври и ноември. Включително с нестинарски фестивал в село Кости. Смятахме да подпомогнем организацията и да рекламираме”, каза още ресорният министър. Зарица Динкова е категорична, че държавата е в готовност да помогне, като за целта са предвидени 30 млн. лв. от Фонда за бедствия и аварии.