Отчитаме ръст в поклонническия туризъм

Булфото
share

Туристическият бранш очаква запазване на общия брой на израелските туристи в България на равнището на 2011 г., което означава около 135 000 посещения през тази година. Около 8 на сто от тези туристи идват у нас и за поклоннически туризъм, каза за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.

Голяма част от израелските граждани, които идват на почивка у нас на морето, правят и така наречените обиколни програми или се включват в допълнителни екскурзии до София и до Рилския манастир.

Тази година се очаква ръст от около 7 на сто на поклонническите туристически пътувания в България, каза Драганов. Стойностите биха били дори по-големи, ако не беше намалението с около 14 процента на посещенията на гръцки туристи през този Великден заради икономическата криза и провеждащите се тогава избори, допълни той.

В последните години се отчита непрекъснат ръст от 7 - 10 процента на поклонническия туризъм. Пикова за този вид туризъм е била 2007 г., когато страната става член на ЕС. Тогава с около 40 процента нараснаха пътуванията за този вид туризъм при засилен интерес на туристи от Испания, Португалия, Франция и Италия, отбеляза Драганов.

Туристическа атракция номер 1 по отношение на поклонническия туризъм е Рилският манастир, който годишно се посещава от 780 000 души. Освен от страна на български граждани, манастирът е любимо място за посещение на чужденци - главно от съседна Македония, Гърция, Сърбия, както и от Италия, Франция, Испания и Русия.

Като нововъзникнала туристическа атракция е черквата "Кирил и Методий" в Созопол, която само за миналия сезон е била посетена от 240 000 души.

Манастирите на страната ни целогодишно са посетени от хора от всички възрасти от над 160 националности. По основните български празници, свързани с християнството, има значителен брой чуждестранни туристи, които празнуват заедно с българите, отбеляза Драганов.

В последните години има увеличаване на желанието за сключване на брак по българските православни ритуали при смесените бракове, допълни експертът. 1,8 на сто от общия брой на посетителите в страната са хора, дошли в страната ни за поклоннически туризъм. Туристите, които идват в България за такъв вид посещения плащат около 70 процента повече от останалите туристи.

Освен християни на поклоннически пътувания у нас идват и мюсюлмани. Не можем да кажем, че имаме поток от поклонници, които идват специално за поклонение в столичната джамия. За сметка на това обаче тя събира много мюсюлмани от страната, които особено на големите празници видимо я изпълват, отбеляза Драганов.

Предпоставка за развитието на поклонническия туризъм са добрите контакти между религиозните общности, отбеляза Драганов. Един от основните мостове за развитие на този вид туризъм могат да бъдат българските медии в чужбина, допълни той.

Водещи новини

Още новини