Министерство на туризма с позиция относно твърдения, че България се рекламира с туристически лов на защитени видове

Министерство на туризма
share

Във връзка с журналистически публикации, в които се твърди, че Министерството на туризма (МТ) разпространява брошура, която рекламира лова на защитени животински видове като официална туристическа атракция, информираме следното: Цитираната книжка „Ловен туризъм в България“ с официален ISBN номер 978- 619-91759-0-3 е издадена през 2020 г. от Гласове.БГ ЕООД.

Част от тиража на изданието е бил закупен през същата 2020 г. от Министерството на туризма като готов продукт. Министерството на туризма не е участвало в изготвянето на съдържанието, в подбора на текстове и снимки, не е издател и предвид това не носи отговорност за допуснати потенциални грешки в него. Понастоящем Министерството на туризма не използва изданието в официалните си рекламни кампании и не го представя на туристическите изложения, в които участва. Наличните единични бройки от закупената част от тиража са изтеглени от информационния център на МТ.

Министерство на туризма и Комисията за защита на потребителите засилват сътрудничеството си

Във връзка със случая министър Илин Димитров разпореди извършването на проверка, включително относно наличието на евентуални грешки в съдържанието, ще бъде проведена и среща с издателите на книжката. При установяването на данни за допуснати нарушения ще бъдат сезирани компетентните органи. Министър Димитров разпореди проверка и на всички останали брошури и други писмени рекламни материали, които се използват в министерството.

„Проблемът е сериозен и би могъл да компрометира България на международните пазари и пред чуждите ни партньори. Министерството на туризма се отнася изключително сериозно към всеки един въпрос и казус, който е пряко свързан с образа на страната ни като туристическа дестинация,“ коментира министър Димитров.

Министерство на туризма не се ангажира и не рекламира лов на защитени видове, а напротив – част от ключовите политики на институцията са свързани със стимулиране развитието на устойчивия и зелен туризъм. Действително в богатата палитра от различни видове туризъм съществува и ловният туризъм, който е силно дефиниран и е форма на алтернативния туризъм, подобно на фототуризма, екстремния и приключенски туризъм, научно- изследователски пътувания, свързани с опознавателни маршрути по геология, орнитология, ботаника, архитектура и археология, наблюдение на диви животни и др.

Подчертаваме, че основополагаща роля при ловния туризъм е практикуването му при строгото съблюдаване на законите и опазване на биоразнообразието и дивите видове.

Водещи новини

Още новини