Ако на о. Сардиния плажовете са заплашени от изчезване от лакомите за пясъка им летовници от близо и далеч, то на златистите брегови ивици на о. Сицилия се е наточило яко морето. Според местните еколози поне от две десетилетия то поглъща лакомо всяка година по 5 квадратни километра плажове, край повечето от които са се разположили обичани и от италианците, и от чужденците, курортни селища. Като например Сан Вито Ло Капо, Мардзамема, Шака, Таормина, Ераклеа Миноа, Капо Д’Орландо и още десетки, където след половин век може да не остане пясък дори и за една хавлия, пише "Монитор".
Що се отнася до причините за пагубната за красивите сицилиански плажове тенденция, то за учените глави – природозащитници на първо място е естествената ерозия на бреговата ивица. За съжаление напоследък тази ерозия се оказва по-бърза от обичайното къде заради повишаващото се постоянно макар и с малко ниво на морската вода, къде заради честите яростни бури и големи вълнения, предизвикани от климатичните промени и глобалното затопляне. Съответно екосистемата не успява да навакса загубеното и според природозащитниците съществува реалната перспектива съвсем в обозримото бъдеще, тоест в рамките на двайсетина години, всеки трети плаж на острова да изчезне безследно в морските бездни.
Разбира се, местните власти са разтревожени от пагубната от острова тенденция и вземат спешно мерки за борба с ерозията. Неотдавна областният парламент на Сицилия прие с тази цел нарочен нормативен акт, наречен „Брегови пакт“, който предвижда 100 млн. евро за работа по спасяването на плажовете на острова. Еколозите обаче са обезпокоени от факта, че той все още не се прилага на дело поради чиновническа мудност и прогнозират, че когато това се случело, щяло да бъде късно и за природата, и за хората.