ЮНЕСКО прие събора в Копривщица като нематериално културно наследство

Булфото (архив)
share

Съборът на народното творчество в Копривщица влезе в списъка на ЮНЕСКО на най-добри практики за популяризиране на световното нематериално културно на наследство. Това е четвъртият български елемент, който се добавя, след чипровските килими, Бистришките баби, нестинарските танци и обичаят Сурва, пише Канал 3.

Решението беше взето от Междуправителствения комитет, който на сесията си в Адис Абеба, го призна за световна ценност.

Вече 50 години Съборът на народното творчество в Копривщица показва жанровото разнообразие и изключителното богатство на нашето фолклорно наследство, съчетано с уникалната възрожденска атмосфера на българския град. Съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната днес като нематериално културно наследство.

Нематериалното културно наследство е духовното богатство, което всеки народ създава през вековете. Песните, традициите, занаятите и обичаите, формират културния ни облик и творческо битие. Те са връзката между нашето минало, настояще и бъдеще и затова трябва да ги съхраняваме и предаваме на следващите поколения. Те са основата, върху която се гради взаимното уважение между различните общности, те насърчават социалното и икономическото развитие.

Това е поредното световно признание за българския опит в опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство. Националният събор е един от най-големите празници на българския дух.

Водещи новини

Още новини