Много е приятно да опознаеш Бургас, като се разходиш пеша, но понеже е голям град, по-добре е да вземеш велосипед под наем. Това публикува вчера в авторитетното американско издание "Ню Йорк Таймс" журналистът Лукас Петерсън, който води рубрика за най-изгодните и приятни дестинации за почивка в света, пише "Новинар".
"Когато за първи път стъпих върху горещия пясък на България и видях брега на Черно море, си помислих: "Това трябва да е океанът". Така започва туристическият очерк на журналиста Лукас Петерсън. Само преди дни той е посетил България, за да разгледа и сравни цените и условията за отдих, които предлага нашият туризъм.
Петерсън каца в София със самолет, взима кола под наем и се отправя към морето. Пътьом се отбива до Хасково, за да присъства на сватбата на своя братовчед Матю, който се жени за българката Таня и продължава към Бургас, където отсяда в хотел в центъра на града.
Първото нещо, от което е впечатлен, е Арменската църква "Сурп Хач", построена през 1673 г. Той споделя още: "Всъщност, цялата област е пропита с история. Обичам богатата история, с която са пропити райони като Бургас и близките градове Несебър и Созопол".
Лукас Петерсън е впечатлен от артефактите от бронзовата епоха в Археологическия музей в Бургас и добавя, че там може да се види най-старата открита мраморна статуя в България само срещу 5 лв. вход, а срещу 10 лв. може да посетитиш всичките четири музея в града.
Освен от историята, Петерсън остава впечатлен от качеството и цената на храната в Бургас. Най-много му харесват шопската салата, кашкавалката и морските деликатеси - миди и панирани калмари.
Журналистът разказва още, че най-добре е да разгледаш Бургас с велосипед под наем. Най-изгодна, според него, е магнитната карта за 10 лв., а велоалеите са удобни. На колело той разглежда и описва Морската градина като просторен парк по протежението на крайбрежието, с арт инсталации, басейн, Летен театър, велоалеи и чудесен изглед към морето.
Петерсън посещава още древните градове Несебър и Созопол, където отново сравнява качеството и цената на храната, както и предлаганите стоки и сувенири.
В края на статията си журналистът описва бургаската ивица като красив и обширен плаж с бял пясък и заключава "чудя се, как досега не съм посещавал тази част на света".
New York Times със статия за Бургас
- 21.07.2016 | 11:08
- 5918