Миграционният натиск ще окаже влияние върху туризма в ЕС, защото тези хора, навлизайки в европейските държави, ползват и елементи на туристическите услуги. Това коментира директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, цитиран от БТА.
Нещо повече, мигрантите у нас ще се превърнат в туристи, защото според българското законодателство, всеки чужденец, който престои повече от 24 часа в страна става турист, напомни Драганов. Причина за това е, че България не е въвела ограничителния период, определен от Световната организация по туризъм, от не повече от една непоследователна година.
Според Драганов след последните събития във връзка с бежанската вълна сега се преструктурира цялата концепция за входящ и изходящ поток от пътници. Това се налага заради безпрецедентния факт - граждани на трети страни извън ЕС да могат свободно да влизат в него и да се придвижват навсякъде.
По тази причина според Драганов Европа би трябвало да преразгледа визовите си политики, защото по думите му Общността е отворена за неикономически придвижвания на голям брой хора, а когато става въпрос за туристическия бизнес е консервативна.
Затова е належащо Европа да стане доста по-гъвкава по отношение на свободата на придвижване на граждани на територията на ЕС, смята експертът.
Културният туризъм компенсира нискобюджетния морски
Браншът отчита до момента ръст от около две на сто, който се дължи главно на юли и август и множеството фестивали, коментира Драганов. Това е довело до увеличаване на вътрешния туризъм и интереса към Велико Търново, Пловдив, София и други градове.
По този начин силният сезон за културния туризъм компенсира изоставането в нискобюджетния морски, който тази година е по-слаб и е довел до загуби в приходната част на туризма, които към момента са около 300 млн. лева.
Около 117 612 руснаци по-малко са влезли в страната
От началото на година до края на юли около 117 612 руснаци по-малко са влезли в страната, като отрицателната тенденция ще продължи и до края на година бройката ще достигне 150 000, което е 20 на сто спад, заяви Драганов. Този спад обаче е компенсиран от туристи от други държави.
Драганов уточни, че има спад не само на руския пазар, като през юли такъв е имало на германския, английския и скандинавския пазари в частта нискобюджетен масов туризъм. В същото време от тези дестинации има увеличаване на сегмента "културен туризъм" и то главно от пазари от съседните страни - Гърция, Турция, Словакия и други Източноевропейски пазари.
Очаква ни добър зимен сезон
Според Драганов зимният сезон се очаква да е добър, защото в края на предишния вече е имало около 1 500 записвания основно от Великобритания и Ирландия. Причината за този интерес е спадът в средата на януари на еврото спрямо лирата, което е довело до близо 30-процентно поевтиняване на цените на зимните почивките при предварителните записвания.
Добра ще е зимата за курортите в Пампорово и Боровец, а Банско изостава по отношение на изграждането на инфраструктура.
Драганов не се ангажира с прогнози за размера на евентуалния ръст през зимния сезон, но уточни, че към момента "е малко над нивото от сезон 2014/2015 в частта предварителни записвания, където има двадесет процента повече записвания".