За почти 5 млрд. лв. са предложенията, подадени по процедурата "Национална инфраструктура за съхранение на енергия от ВЕИ"

Gettyimages
share

До крайния срок за кандидатстване – 5 декември 2024 г., по процедурата за изграждане на национална инфраструктура за съхранение на енергия от ВЕИ (RESTORE) от Националния план за възстановяване и устойчивост бяха подадени 151 предложения на обща стойност близо 5 млрд. лв.

Безвъзмездната финансова помощ е в размер на почти 1.154 млрд. лв. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране по процедурата е до 50% от допустимите разходи за 1 MWh използваем енергиен капацитет. Няма минимален размер за финансиране на всяко предложение, а максималният е 148 643 080 лв., съобщиха от Министерство на енергетиката.

В рамките на тази инвестиция се подкрепя изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с минимум 3000 MWh използваем енергиен капацитет, присъединени към електропреносната и електроразпределителните мрежи на територията на България.

Финансират по НПВУ 249 проекта за производство на електроенергия от ВЕИ и съхранение на електроенергия за близо 526 млн. лв.

„Удовлетворен съм от сериозния интерес към изграждането на съоръжения за съхранение на енергия от ВЕИ. Това е гаранция за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в енергийния микс, изцяло в съответствие с предизвикателствата, свързани с европейската Зелена сделка и безвъглеродното бъдеще на енергийния отрасъл. Успешната реализация на проекти за батерии ще допринесе в значителна степен за сигурността на енергийната система в България и в региона“, каза министърът на енергетиката Владимир Малинов.

Инвестициите по процедурата трябва да бъдат изпълнени и съоръженията да бъдат въведени в експлоатация до м. март 2026 г. През м. май 2025 г. ще бъде проверена степента на зрялост на проектите и тяхната реализация.

Водещи новини

Още новини