Цената на апартаментите в София отново тръгна нагоре. Средната цена на закупените през третото тримесечие на 2024 г. жилища в София е 1840 евро/кв.м. при 1550 евро/кв.м. в края на миналата година. Така годишният ръст на цените в столицата се ускорява номинално до 18.7% (16.3% след приспадане на инфлацията) след забавяне в края на 2023 г., показват данни на една от големите имотни агенции в страната.
Средната обща цена на закупените апартаменти се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на миналата година. Въпреки поскъпването, обаче, сделките не намаляват, а напротив – увеличават се. По данни на Агенцията по вписванията сделките с имоти в София бележат ръст от близо 13% за деветмесечието. За първите девет месеца на годината в София са вписани 24 818 сделки, отбелязва БНТ.
При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2 300 - 2 500 евро/кв.м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4 000 евро/кв.м., което представлява един вид психологическа граница за сключване на сделки към момента.
Средната работна заплата в София в момента е 3 128 лв. и така за закупуване на 1 кв.м. жилищна площ в София е нужна малко повече от 1 средна месечна заплата. За сравнение, през 2008 г. (в предходния пик на пазара) бяха нужни 3.4 заплати за същата площ.
Най-предпочитани квартали
Най-много продажби са регистрирани в "Банишора" (1968 евро/кв.м.), "Малинова долина" (1420 евро/кв.м.) и "Кръстова вада" (2000 евро/кв.м.). Това са и районите с най-много нови обекти ново строителство, които в момента движат пазара, а от 10 години насам са и по-предпочитани от купувачите.
И през тази година се запазва тенденцията на недостатъчно предлагане на вторичен пазар. Новото строителство също не успява да компенсира недостига, а данните за издадените нови разрешителни за строеж сочат, че има спад от 20% за сградите и 30% за жилищата в тях спрямо миналата година. Това означава, че и новите сгради, които предстои да излязат на пазара, няма да могат да спомогнат за повишаване на предлагането.
Какви жилища са най-търсени?
Най-предпочитани са двустайните апартаменти, делът им е 60%, а на тристайните – 35%. Четиристайните апартаменти са под 5% от общия обем сделки.
Купувачите се насочват към по-компактни жилища, като двустайните остават най-предпочитани заради по-достъпните им крайни цени, отбелязват от бранша.
Банковото кредитиране, което е основен фактор, допринасящ за нарастването на цените, се е увеличило с 36% на годишна база. До края на септември банките в страната са предоставили кредити, равностойни на целия обем за 2023 г.