Имотите в България са надценени, пазарът се деформира

  • 29 ноември 2024 10:17

  • 3990
  • 3
Имотите в България са надценени, пазарът се деформира
© Novini.bg/ Canva

Пазарът на имоти в България се намира в началото на процес на деформиране на ценообразуването и на цените на имотите. Това заяви д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и член на Съвета на директорите на "ЕРА България", в рамките на Real Estate Business Forum, организиран от Imoti.net, част от Investor Media Group.

Според него, през април 2025 г., когато бъдат публикувани годишните данни, ще видим надценен пазар според критерия на Европейската централна банка (ЕЦБ). 

Спад на лихвите по жилищните кредити през октомври показват данните на БНБ

Купувачите на жилища са оптимистично настроени

Силният пазар на труда, където безработицата е само 3,6%, чувствителният ръст на доходите през последните пет години и достъпът до евтино ипотечно кредитиране създават оптимистични очаквания у купувачите на жилища.

За пазара е по-добре да се върне още сега, дори с цената на намаляване на сделките, към по-умерени ръстове на цените и по-балансиран път на развитие, защото надценените пазари не завършват добре, подчерта д-р Владимиров.

Силните ръстове на цените на имотите може да спрат

Това ще стане, ако купувачите преценят, че те са станали твърде високи и не са склонни да ги плащат. Тогава търсенето ще намалее и поскъпването на жилищата ще бъде ограничено до едноцифрен процент. 

Ограниченията за ипотечното кредитиране, които централната банка въведе от началото на октомври, са само началото, а целта е купувачите, които не разполагат с минимален собствен капитал от 15%, за да придобият жилище, и спестявания от още 5% до 7% от стойността на имота, за да платят разходите по сделката, да излязат от пазара, тъй като рисковете за тях са най-големи. Това обясни още д-р Владимиров, пише Bulgaria ON AIR. 

Купуваме повече имоти старо строителство

Малко под 9 млрд. лв. е била общата стойност на сделките с жилищни имоти миналата година, от които 3,2 млрд. лв. се падат на имоти ново строителство, а 5,5 млрд. лв. е стойността на сделките със съществуващи жилища.

Данните на Националния статистически институт (НСИ) за 2023 г. показват, че сделките с жилищни имоти, придобити от домакинствата, са около 90 хил. в цялата страна, от които около 66 хил. са сделките със старо строителство, а около 23 хил. са покупките на имоти ново строителство.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
3990 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
Прочел

2024.12.02 | 07:38

3
А най-смешни са данъците върху печалбите на банките...

2024.11.29 | 10:38

1
данъците са смешни, на банките им е по-изгодно да не продават имотите от лошите заеми, за да не бутнат пазара.

2024.11.29 | 16:33

2
Прав сте, когато вдигнат имотните данъци, тогава всичко ще рухне.

Добави коментар

Водещи новини