Япония се свърза със Световната търговска организация заради китайската забрана за морски дарове

pixabay
share

Япония се свърза със Световната търговска организация (СТО) заради забраната на Китай за внос на японски морски дарове след изпускането на радиоактивни отпадъчни води от атомната централа "Фукушима". Това обявиха от японското външно министерство късно в понеделник, съобщава "Ройтерс".

Япония е обявила на организацията, че китайската забрана е "напълно неприемлива".

На 31 август Китай е изпратил нотификация до СТО относно мерките си за спиране на японския внос на водни продукти.

Япония призова действието да бъде отменено незабавно и обяви, че ще обясни позициите си в съответните комитети на търговската организация. Очаква се и да подаде жалба в СТО. Посланикът на САЩ в Япония каза миналата седмица, че Съединените щати биха я подкрепили.

Япония смята да обясни безопасността на изпуснатата радиоактивна вода на различни дипломатически форуми, включително срещата на върха на АСЕАН в Индонезия и срещата на върха на Г-20 в Индия този месец, каза главният секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно пред репортери във вторник.

"Нищо не е решено относно срещата на лидерите на Япония и Китай", добави Мацуно, висш говорител на правителството на Токио. Японският премиер Фумио Кишида и китайският премиер Ли Цян ще присъстват на срещите на върха на АСЕАН и Г-20, а китайският президент Си Дзинпин ще пропусне и двете.

В отделно изявление в понеделник външното министерство на Токио каза, че Япония също е поискала от Китай да проведе дискусии относно забраната за внос въз основа на разпоредбите на търговския пакт за регионално всеобхватно икономическо партньорство.

Русия забрани вноса на риба и морски деликатели от неприятелски страни

Въпреки че морските продукти съставляват по-малко от 1% от световната търговия на Япония, страната е изнесла за Китай морски продукти на стойност около 600 милиона долара през 2022 г. Това прави го прави най-големият пазар за японски износ, следван от Хонконг.

Данни от вторник показаха, че износът на морски продукти за Китай е намалял през юли с 23% на годишна база до 7,7 милиарда йени (52,44 милиона долара).

Стоките, предназначени за Китай, са подложени на по-строги проверки, откакто Япония обяви плана си да пусне водата от Фукушима. Страната следва да похарчи повече от 100 милиарда йени (682 милиона долара) в подкрепа на местната рибна индустрия.

Водещи новини

Още новини