Петролът продължава да поевтинява

Pixabay
share

Фючърсите на петрола се понижиха за трети пореден ден в днешната азиатската търговия, насочвайки се към сериозна седмична загуба. По-слабите данни за икономиката на САЩ, както и нарастването на американските запаси от бензин породиха опасения от задаваща се рецесия и забавяне на световното търсене на петролни продукти, съобщи Ройтерс.

Фючърсните договори за сорта Брент от Северно море, с дата на доставка през юни, поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 80,97 долара за барел. Американският лек суров петрол загуби 9 цента или 0,1 на сто до 77,28 долара за барел.

Вчера и двата контракта се понижиха с повече от 2 на сто, достигайки до най-ниското си ниво от края на март, и се насочиха към седмичен спад с около 6 на сто.

Официални данни показаха, че седмичните молби за обезщетение при безработица в САЩ са се увеличили, което значи, че пазарът на труда може да започне да показва признаци на отслабване, тъй като ефектът от многократните повишения на лихвените проценти от Управлението за федерален резерв (УФР) се засилва и разпалва опасенията относно забавяне на търсенето на горива.

"Ние свързваме краткосрочната нестабилност на цените на петрола с пазарното позициониране преди по-нататъшни увеличения на лихвените проценти", посочиха анализатори на "Нешънъл Острелиън Банк" (National Australia Bank), предава БТА. 

Те допълват, че натискът върху цените на петрола вероятно ще се запази и след срещите на УФР, "Банк ъв Ингланд" (Bank of England) и Европейската централна банка през първата седмица на май.

Цената на петрола и днес се понижава

Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с повече от прогнозираното през миналата седмица, тъй като продукцията на рафинериите и износът са се повишили, докато запасите от бензин неочаквано са скочили заради по-слабото търсене, сочат данни на Администрацията за енергийна информация (EIA).

Междувременно проучване на Ройтерс показа, че Китай може да намали квотите за износ на рафинирани петролни продукти през второто полугодие на годината, защото вътрешното търсене се подобрява, а необходимостта от стимулиране на икономиката чрез износ на петролни продукти намалява.

Според източници вероятно през април петролните доставки от западните пристанища на Русия ще нараснат до най-високото си ниво от 2019 г., достигайки над 2,4 милиона барела на ден, въпреки обещанието на Москва да намали добива.

Водещи новини

Още новини