В опита си да пресече спекулата правителството ще се опита да регламентира пътя на хранителните стоки - от производителя до магазина. Идеята е това да стане с електронни етикети, чрез които да се следи надценката по веригата. Иначе - държавата продължава и с проверките по магазините.
Сирена и кренвирши с изтекъл срок на годност бяха първите нарушения, които инспекторите от Комисията за защита на потребителите и Агенцията за безопасност на храните установиха при проверка на хранителен магазин.
"Това, което агенцията следи, е дали има вносен продукт, който би могъл да бъде преопакован и представен като "произход България" и вземаме проби за наличие на немлечни мазнини", каза д-р Галя Викьова, заместник-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните.
Проверява се и за имитиращи продукти, подвеждаща информация на брошурите, разлика в цената на щанда и на касата, наличност на количества от продукти в промоция. Санкциите достигат до 50 000. На прицел са големите магазини.
"Тези, които държат преобладаващия пазарен дял, съвсем нормално е, прилагайки голям брой нелоялни търговски практики, да изкривяват целия пазар и да завличат по-малките търговци заедно с тях", каза Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите.
Проверките вече дават ефект, според служебния премиер.
"Това, което се наблюдава като практика в редица търговски вериги, е това, че те поставят крайни промоции и намаления на цените от 25-27%, нещо което говори за това, че има резерв в намаление на цените на хранителните продукти и то тези, които са от първа необходимост и които най-много засягат българските граждани, които са с ниски доходи", каза Гълъб Донев.
Предстоят още срещи на държавата с бранша и регулации на пазара, обясни Донев.
Междувременно Върховната административна прокуратура се самосезира и изиска информация от държавните органи за предприетите от тях мерки по контрол на инфлацията и повишаването на цените.