Национално координационно звено ще следи от днес цените на хранителните продукти, обяви служебната власт.
„Едно следене на цените само по себе си няма да им повлияе особено. В една пазарна икономика правителството има много ограничени лостове върху цените. Историята на икономиката е показала, че когато се слагат тавани на цените, се стига до спекула и черен пазар, а не до понижаване на цените“, коментира в ефира на БТВ Димитър Събев от Института за икономически изследвания.
Според него на първо място трябва да се подкрепят доходите на най-уязвимите групи. А дългосрочно – през следващите 3-5 години, да се заздрави производителния потенциал на страната ни.
„Слагането на тавани и наблюдението на цените са палиативни мерки“, посочи Димитър Събев.
„Когато цените започнат да падат, всъщност имаме проблем – това е състояние на дефлация. В икономиката започват да се губят работни места. Най-отговорно заявявам, че е по-хубаво на хората да им е малко по-скъпичко, но да си имат работа и да получават редовно заплата, отколкото да им е евтино, но да не получават никакви пари. Сегашната инфлация е много неочаквана. Тя е резултат от ситуационни фактори. Тя е като дух, изпуснат от бутилката“, коментира още експертът. Според него хората свикват да очакват по-високи цени.
„От март-април процентите на годишната инфлация ще бъдат по-малки. Чисто математически ще видим по-малко стряскащи новини за ръста на цените. Инфлацията вече изразходи голямата си сила. Когато доходите ни не нарастват със същия темп, това води до по-малки приходи за производителите. Тогава те се мъчат да реагират и се възстановява едно равновесие“, посочи Димитър Събев.