"Еърбъс" отчете нова рекордна чиста печалба от 4,2 милиарда евро

Getty Images
share

Европейският самолетостроител "Еърбъс" (Airbus) обяви рекордна чиста печалба от 4,2 милиарда евро за 2022 г., надвишавайки с 1 на сто тази от 2021 г. въпреки трудностите при предвиденото увеличение на производството на самолети заради проблеми с веригите на доставките, предаде Франс прес.

"Еърбъс",  който е доставил 661 самолета през миналата година спрямо предварително планираните 720, разчита да добави още 720 апарата през 2023 г.

"Реализирахме солидни финансови резултати в неблагоприятен оперативен контекст, който попречи нашата верига за доставки да се възстанови с очакваната скорост", заяви главният изпълнителен директор Гийом Фори, цитиран в комюнике. 

Той призна, че с поставената цел за доставка на 720 самолета през 2023 г., става дума за "адаптиране" към капацитета на доставчиците да изпълнят заявките.

"Еърбъс" има над 10 000 доставчици, а глобалните верига отслабнаха по време на пандемията и изпитват трудности да следва темпа на поръчките на самолетостроителя, жонглирайки между проблемите с набирана на персонал, напрежението при доставките на някои суровини, нарушенията по логистичната мрежа и усложнената от войната в Украйна енергийна криза.

Въпреки това европейската компания запазва амбициозна цел, макар и отложена с няколко месеца, да доставя 65 тяснофюзелажни самолета от семейството А320 (А319, А320 и А321) на месец  "до края на 2024 г. и 75 машини месечно през 2026 г.

Възстановяването на глобалния въздушен трафик, включително връзките на дълго разстояние, е накарало самолетостроителя да "проведе проучване за осъществимостта с доставчиците, за да се насочи към производството на 9 самолета А350 месечно в края на 2025 година", или с една трета повече, отколкото в момента, съобщи "Еърбъс".

Индия купува 250 самолета от "Еърбъс"

Самолетостроителят възнамерява да премине и от месечно производство на 3 самолета А330 на 4 през 2024 г.

Оборотът на компанията е скочил с 13 на сто до 58,9 милиарда евро, отразявайки растежа в броя на доставените самолети , но и влиянието на силния долар, тъй като самолетите се фактурират в тази валута. Генерираните от подразделенията за хеликоптери и отбрана и космонавтика приходи също са нараснали съответно с 8 на сто и 11 на сто.

Водещи новини

Още новини