Пазарът на акции на Уолстрийт отбеляза нов силен спад в началото на седмицата, тъй като инвеститорите се притесняват от заплахи за стагфлация (слаб икономически растеж при солиден инфлационен ръст).
В същото време петролните фючърси поевтиняха с над 6,5%, след като Саудитска Арабия намали петролните си цени за Азия и за останалите експортни дестинации, а Китай съобщи за рязко забавяне на експортния си растеж.
Индексът на сините чипове DJIA се раздели по време на търговията в понеделник с нови над 650 пункта (спад с 1,99%), след като през първите 15 минути дори падна със 777 пункта.
Широкият индекс S&P500 пък затвори със понижение от 3,2%, падайки под нивото от 4000 пункта за пръв път от 1-ви април 2021 г.
Технологичният индекс Nasdaq Composite се срина с 4,29% до най-ниско ниво от 10-ти ноември 2020 г.
И трите водещи американски фондови индекса отбелязаха през последните три сесии на търговия най-солидните си спадове от началото на коронавирусната пандемия през 2020 г., пояснява БНР.
Петролът пък поевтиня драматично с над 6,5%, като фючърсите на петрола Брент паднаха с 6,55% към 105 долара за баел, а тези на американския лек суров петрол WTI - с 6,75% към 102,35 долара за барел. Това стана факт, след като саудитска арабия понижи експортните си петролни цени за следващия месец за първи път от четири месеца насам.
В неделя държавно контролираната компания Saudi Aramco заяви, че е намалила цените на всичките си видове суров петрол за Европа, Азия и Средиземноморския басейн за юни. Най-големи намаления се наблюдават за петролните цени за Средиземноморския басейн, докато цените за САЩ останаха непроменени.
Азиатските потребители ще трябва да плащат премия от 4,40 долара за барел за Arab Light, след премията през май, която достигна рекордните 9,35 долара, отбеляза Карстен Фрич, анализатор в Commerzbank.
От друга страна, Европейският съюз продължава да се мъчи да постигне споразумение за забрана на руския петрол, което също допринесе за рязкото поевтиняване на черното злато в понеделник.