Скокът на цените на пшеницата ще увеличи разходите на Египет за внос със стотици милиони евро

gettyimages
share

Скокът на цените на пшеницата на международните пазари се очаква да увеличи разходите на Египет за внос с между 12 милиарда и 15 милиарда египетски паунда (между около 700 милиона и 875 милиона евро), съобщи БТА, позовавайки се на министъра на финансите на страната Мохамед Мааит.

Египет, един от най-големите вносители на стратегическата култура в света, купува общо около 80 процента от Русия и Украйна. 

Наличните запаси са достатъчни за четири месеца, а местната реколта, която започва да се събра в средата на април се очаква да задоволи нуждите от пшеница за още пет месеца. Северноафриканската държава разглежда възможностите за внос от четиринадесет алтернативни пазара, включително страни извън Европа, като Съединените щати, Канада, Аржентина и Парагвай. 

Бум на цената и на пшеницата. Държавата купува 1,5 млн. тона

Египетските власти осъществяват програма за увеличаване на обработваемата земя с два милиона акра в следващите две години. Наскоро правителството увеличи цените, на които изкупува пшеница от местните производители, за да ги насърчи да увеличат засетите площи. 

В момента Египет отглежда най-голямата площ пшеница в историята си - 3.6 милиона акра, което е една трета от обработваемата площ, заявява за “Ал монитор” председателят на египетския Синдикат на фермерите Хусеин Абу Саддам. 

“Производството ще се увеличи, надминавайки десет милиона тона, което е около половината от нуждите на страната и е стъпка към намаляване на зависимостта от внос на пшеница.” По думите му двадесет и два високодобивни и устойчиви на болести сортове допълнително увеличават реколтата. Средният добив за акър е между 2700 и 3000 килограма пшеница, а използването на модерни силози намалява загубите от предишните нива от над 15 процента. 

Ръководителят на Земеделския изследователски център Мохамед Сюлейман от своя страна отбелязва, че войната на Русия в Украйна ще затрудни доставките за Египет, но дори и преди началото на конфликта климатичните промени и пандемията са накарали правителството да търси нови решения.

Водещи новини

Още новини