Газът в Европа поскъпна за кратко до 88 евро/MWh заради опасения за въоръжен конфликт Русия-Украйна

pixabay
share

Природният газ в Европа поскъпна за кратко в началото на днешната търговия с близо 14% до двуседмичен ценови връх от 88 евро за мегаватчас (MWh) или малко над 1000 долара за хиляда кубически метра заради нарастващите страхове за възможна скорошна инвазия на Русия в Украйна.

Ограничените газови потоци от Русия към Европа също допринасят за днешното поскъпване на синьото гориво.

Природният газ в Европа поевтиня с над 5%

Руският газов холдинг "Газпром" не е резервирал допълнителен капацитет за транзит на природен газ през Украйна и не е подал поръчки за капацитета, предлаган за транзит през Полша за март 2022 г., според данните на RBP и GSA Platform, предаде БНР.

Според данните на GSA Platform "Газпром" не е резервирал капацитет за изпомпване на газ през Полша през газопровода Ямал-Европа както за второто, така и за третото тримесечие на 2022 година.

Междувременно Федералното министерство по икономическите въпроси и действията по климата на Германия съобщи на днешен прифинг, че газовите хранилища в страната са запълнени на ниво от почти 35% и властите следят внимателно ситуацията на пазара, като на този етап страната е снабдена с газ.

Запълването на газовите хранилища в Германия обаче е на по-ниско ниво от това през последните години, посочи говорител на немското министерство и отбеляза: "Във всеки случай желаем да променим това през следващите години".

Всички това допринесе за първоначално рязко поскъпване на фючърсите на нидерландския газов хъб TTF с близо 14% до 88 евро за мегаватчас, след като петъчната търговия затвори на ниво около 77,50 евро.

Последва обаче постепенно връщането на цените на синьото гориво към 80-81 евро за мегаватчас, което представлява поскъпване в рамките на деня с около 4,5%.

Това париране на голяма част от първоначалното рязко поскъпване на газа се дължи на все още по-високите от нормалните за зимния сезон температури в цяла Европа, което намаляване на търсенето на отоплителна енергия.

Водещи новини

Още новини