Отново подем на германските промишлени поръчки

Pixabay
share

Поръчките за индустриални и промишлени стоки в Германия нараснаха по-рязко от очакваното през декември 2021 г. за втори пореден месец благодарение на солиден подем на вътрешните поръчки в страната, показват данни на немската официална статистика Destatis.

Поръчките за промишлено производствени стоки се повишиха през декември с 2,8% спрямо ноември, когато нараснаха с 3,6%, докато осредните очаквания на финансовите пазари бяха за доста по-скромно повишение с 0,5 на сто.

Изключвайки големите поръчки, новите промишлени поръчки се повишиха през декември с 2,9% спрямо предходния месец.

На годишна база индустриалните поръчки в Германия скочиха с 5,5% спрямо последния месец на 2020 г., като за цялата 2021 г. те скочиха със 17,8% спрямо година по-рано и бяха с 9,3% над нивото от предпандемичната 2019 г.

Спрямо февруари 2020 г - точно месец преди коронавирусната пандемия да удари Европа, германските индустриални поръчки се повишиха през декември 2021 г. с 9,8%, което е сигнал, че промишленият сектор на водещата европейска икономика успя напълно да се възстанови от удара, който понесе през първите месеци на коронавирусната пандемия.

По-доброто от очакваното повишение на промишлените поръчки през декември се дължеше в най-голяма степен на ръст с 11,7% на вътрешните поръчки в Германия, но в същото време поръчките, идващи от чужбина, се свиха с 3 на сто, предаде БНР.

Новите промишлени поръчки от останалите страни членки на еврозоната отбелязаха спад през декември с 4,2% спрямо предходния месец, докато тези от останалия свят (извън еврозоната) се свиха с 2,3%. Спадът на поръчките за немско произведени стоки от чужбина вероятно се дължеше на новата коронавирусна вълна по света, причинена от силно заразния вариант Омикрон.

Промишленият оборот в Германия през декември 2021 г. се повиши с 0,2% спрямо ноември, но все още остава с 2,9% под нивото от февруари 2020 г. - точно преди началото на Covid пандемията. За цялата 2021 г. обаче промишленият оборот се повиши с 5% спрямо 2020 г., но е с 5,5% под нивото от предкризисната 2019 г.

Водещи новини

Още новини