Руското производство на нефт и газов кондензат нарасна през януари до 11 милиона барела на ден, като това е най-високото ниво от април 2020 г., показват изчисления на Ройтерс, базирани на информация на агенция Интерфакс, която цитира данни на енергийното министерство на страната, предаде БНР.
Производството на руски нефт и газов кондензат нарасна през миналия месец от 10,90 милиона барела на ден през декември.
В тонове производството през януари се увеличи до 46,53 милиона спрямо 46,11 милиона тона през декември, съобщава Интерфакс.
Русия започна да възстановява добива си на петрол в тандем с Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известно общо като формата "ОПЕК +" на фона на подновеното търсене, което беше сериозно нарушено през първите месеци на коронавирусната пандемия.
През април 2020 г. Русия се съгласи да намали производството си на петрол с повече от 2 милиона барела на ден, безпрецедентно доброволно съкращаване, съвместно с други водещи производители на петрол и членове на ОПЕК. По това време добивът на руски нефт и газов кондензат беше над 11,3 милиона барела на ден.
Руският вицепремиер Александър Новак, отговарящ за връзките на Москва с "ОПЕК +", каза, че страната ще възстанови добива на петрол до май 2022 г. Това негово мнение обаче беше оспорено от някои анализатори, които казаха, че ще бъде трудно да се възстановят добивите от петролните кладенци, които бяха затворени като част от усилия за ограничаване на производството.
Групата "ОПЕК +" ще проведе редовното си ежемесечно заседание по-късно в сряда, за да вземе решение относно своята производствена политика. Очакванията са петролният картел да продължи да провежда досегашната си политика на постепенно повишаване на съвместното производство с 400 хиляди барела на ден всеки следваща месец.
Междувременно Интерфакс съобщи, че износът на руски петрол извън бившия Съветски съюз е нараснал през януари тази година до 19,76 милиона тона (или около 4,67 милиона барела на ден), което е с 13,3% повече спрямо година по-рано.
Освен това агенцията посочва, че производството на природен газ е нараснало с 1,1% на годишна база до 69,4 милиарда кубически метра.
Във вторник руският енергиен гигант "Газпром" обаче съобщи, че износът на природен газ извън страните от бившия Съветски съюз, включително за Китай, е намалял през януари с цели 41,3% на годишна база до 11,4 милиарда кубически метра.
"Газпром" също така заяви, че производството на газ за съшия период е нараснало с 1% до 47,4 млрд. куб. метра.