Оборотът на заведенията паднал с 40% след забраната за пушене

share

За шест дни от въвеждането на пълната забрана за тютюнопушене на закрити обществени места, оборотите на 50-те най-големи заведения в столицата са отбелязали спад с между 30 до 40%, съобщиха пред Дарик собственици на клубове и ресторанти.

Те обсъдиха на среща по между си мерките, които биха могли да предприемат, за да запазят клиентите си. Според управителите най-много са пострадали денонощните заведения, тъй като оборотът, отчел най-голямо понижение, е този между 3,00 и 5,00 ч. сутринта.

Две са основните причини, заради които промените в Закона за здравето са рефлектирали върху клиентелата в най-големите столични клубове, твърдят управителите на два от тях - Пейо Филипов и Стоимен Тихов. Според Филипов на първо място е нелоялната конкуренция. "Пуши се и в някои заведения, и в някои дискотеки. От друга страна спадът, според мен, се дължи и на това, че на клиентите, освен че им е притеснено като не пушат, дори и да дойдат, те си тръгват по-рано", обясни той. Според Тонев в София туризъм в истинския смисъл на думата не съществувал. По думите му градът разчитал най-вече на клиенти от столицата и това е причината забраната за тютюнопушене да се отрази на повечето от заведенията. "От няколко дни оборотите на петдесетте топ заведения в столицата са паднали с около 30-40%. Това, мисля, че звучи достатъчно стряскащо и обезпокоително", обясни още той.

Управителите са категорични, че от страна на заведенията няма какво повече да се измисли, за да се възстановят предишните обороти, тъй като "законът си бил закон". "По-скоро да видим под някакъв обществен натиск дали може по-натам да се предвидят някакви облекчения", коментират те.

Водещи новини

Още новини