Петролът поскъпва за втори пореден ден на търговия, парирайки част от поевтиняването от началото на август, благодарение на по-ниските нива на долара спрямо останалите водещи валути и с оглед на подновените надежди за по-голямо търсене на "черното злато".
Вчерашното решение на Администрация по храните и лекарствата (FDA) да предостави пълно одобрение на ваксината срещу Covid-19 на Pfizer/BioNtech заличи част от страховете през миналата седмица, свързани с разпространяващия се силно заразен Делта вариант на коронавируса.
Президентът на САЩ Джо Байдън определи одобрението на ваксината като ключов етап в борбата на американската нация с Covid-19. Той подчерта, че ваксинацията спасява животи и че тези, които очакват окончателно одобрение от FDA, вече нямат причина да се бавят с имунизацията.
Решението на FDA допринесе за завръщане на инвеститорския риск-апетит на пазарите на акции и респективно на петролните борси с оглед на надеждите, че това решение ще допринесе за подновено ускоряване на ваксинационния процес.
В ранния следобед на европейска търговията във вторник фючърсите на петрола Брент поскъпнаха за кратко над 70 долара за барел за пръв път от 18-и август, преди да стабилизират малко под тази ценова бариера, поскъпвайки в рамките на деня с 1,65%.
Фюърсите на американския лек суров петрол WTI също се повишават с около 1,6% към 66,70 долара за барел, достигайки най-високо ниво от миналата сряда.
Вчера и двата типа фючърси отчетоха много солиден ръст с около 5,6%, след като в края на миналата седмица поевтиняха до най-ниски нива от средата на месец май. Това рязко поскъпване на петрола беше най-силното дневно повишение от 24-ти март насам.
Подкрепа за петролния ценовия отскок от началото на седмицата оказва и поевтиняването на щатския долар спрямо кошницата от останалите основни валути от 9-месечния връх, достигнат през миналата седмица, към петдневно дъно в понеделник на индекса на долара около 92,947 пункта и днешната му стабилизация около 92,980 пункта.
Миналата седмица доларовият индекс достигна деветмесечен връх с оглед на нарасналите очаквания, че Федералният резерв на САЩ ще започне да се оттегля от досегашната си силно стимулираща парична политика (главно в частта за покупките на облигации, известни като "количествени облекчения"). Тези очаквания обаче започнаха да се променят, след като президентът на Фед на Далас Робърт Каплан заяви, че може да преразгледа позицията си за подобно затягане на паричната политика, ако коронавирусът продължава да вреди на икономиката.
Поради това инвеститорите очакваха с повишено внимание ежегодния симпозиум за паричната политика в края на седмицата, който трябваше да се проведе в Джаксън Хол, Уайоминг. Срещата обаче ще се проведе виртуално поради здравните притеснения, свързани с разпространението на Делта варианта на коронавируса.
Предвижда се председателят на Фед Джером Пауъл да говори в петък сутринта, като инвеститорите ще търсят сигнали кога и дали централната банка на САЩ ще определи график за намаляване на месечните покупки на активи - на програмата за "количествени облекчения".