Съветът за електронни медии (СЕМ) ще сезира прокуратурата с искане за проверка по изнесените твърдения за натиск върху Българското национално радио (БНР). Това стана ясно, след като редколегията на "Хоризонт" беше изслушана от членовете на регулатора по казуса "БНР".
В становището на Редколегията се посочва, че в обясненията на генералния директор Светослав Костов за спирането на радиосигнала на програмата на 13 септември и по случая със Силвия Великова има разминавания.
Зам.-главният редактор на програма "Хоризонт" в оставка Даниела Късовска настоя за оставката на генералния директор и на Управителния съвет на медията. Според нея през Светослав Костов е осъществяван натиск върху общественото радио. Без оставки с този генерален директор и с този Управителен съвет не можем да продължим да работим. При нас свободата на изразяване е изключително важна. В качеството си на заместник главен редактор на програмата аз настоявам за оставка на генералния директор и на Управителния съвет, заяви Късовска, цитирана от БНР.
СЕМ реши, че на БНР ще бъде наложена имуществена санкция за нарушаване на Закона за радио и телевизия, за нарушаване на условията на индивидуалната лицензия, заради спирането на програмата.
По предложение на Розита Еленова ще има ново заседание на медийния регулатор, на което да присъстват и петимата членове на надзорния орган, тъй като Галина Георгиева в момента е в отпуск.
По-рано през седмицата СЕМ изслуша генералния директор Светослав Костов, който заяви, че спирането на ефирното излъчване се е наложило заради възникнал голям технически проблем.
След приключилата проверка по случая главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че е имало пълна и неограничена възможност за излъчването на "Хоризонт" и не се е налагало да се извършва техническа профилактика.
В парламента председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" Димитър Георгиев коментира пред журналисти: "В БНР сме си свършили работата, предоставили сме информация на прокуратурата".