Опасен алкохол при нашите проверки не сме откривали в последните години. Нарушенията са свързани с качеството на предлагания алкохол. Това се прави от собствениците с цел постигане на по-високи печалби. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов в ефира на БТВ.
„От 30 алкохолни проби миналата година, взети най-вече от места по Черноморието, 8 са показали случаи на разреждане на алкохола, а 4 – несъответствие на производителя със стандартите, заложени в закона“, уточни председателят на Комисията за защита на потребителите.
Той добави, че засега Комисията не е констатирала алкохол, опасен за здравето, но не са рядкост случаите, в които съдържимото в бутилките по заведенията е заменяно или разреждано. „Подобни опити за нарушение се правят, но далеч не от всички и тези опити за свързани най-често с разреждането на алкохола – целта е да бъдат извлечени нерегламентирани печалби в по-голям размер”, посочи Маргаритов.
Ако бъде установено нарушение, глобите варират от 3000 до 30 000 лева. Най-много оплаквания в КЗП пък получават за качеството на предлагания туристически продукт, коментира още Маргаритов.