Цените на имотите в България продължават да растат, но темпото изглежда се забавя. За четвъртото тримесечие на 2018 г. поскъпването е 5.5% на годишна база. Това е над средното за ЕС и еврозоната, където ръстът на жилищата за същия период е 4.2%, сочат данните на европейската статистическа служба Евростат, публикувани в края на миналата седмица. Ръстът е най-слаб от началото на 2016 г. насам, показват данните.
Абсолютен рекордьор по поскъпване на жилищата е била Словения, където за година цените са скочили с 18.2%. Жега има и на имотните пазари в Латвия и Чехия, където поскъпването е съответно с 11.8 и 10 на сто. В Унгария, Холандия, Португалия стойностите също са сред високите - около 9 процента. Италия е единствената държава от ЕС, където цените на къщи и апартаменти са спаднали за година. Но поевтиняването е символично, само с 0.6 на сто.
Междувременно София се озова на 30-о място по бързо растящи цени сред 150 града в традиционното проучване на консултантската компания Knight Frank. В периода октомври - декември 2018 г. имотите в българската столица са поскъпнали със 7% - в сравнение с нивата година по-рано. Приблизително същият процент е отчетен и за Берлин, Единбург и Франкфурт.
Въпреки че в статистиката на Евростат поскъпването на апартаментите в Унгария е "само" около 9% за последното тримесечие на 2018 г., в класацията на Knight Frank унгарската столица Будапеща е със забележителните 23% повишение на цените. Това е и световният рекорд. Всъщност Будапеща трайно е в първата десетка през последните пет години. На второ и трето място са китайският Сиан с ръст на цените от над 22% и Ротердам с повишение от 15.7%. Прави впечатление, че в топ десет през последните три месеца на миналата година попадат само азиатски и европейски градове. След Ротердам се нареждат Порто (15.6%), Ахмедабад (Индия) (15.4%), Циндао (Китай - 13.2%), Амстердам (13%), Загреб (11.8%), Утрехт (11.6%) и Чунцин (Китай -11.6%), пише "Сега".