Изненадващ ръст на китайския износ през януари

Pixabay (архив)
share

Китайският износ нараства изненадващо силно през януари след шокиращ спад през декември, докато вносът се понижава доста по-сдържано от очакваното, но редица анализатори отбелязват, че това вероятно се дължи на сезонни фактори, свързани с празнуването на Лунната нова година и прогнозират подновяване на слабостта в търговията през следващите месеци.

В същото време вносът на Китай от САЩ се свива с над 40% при доста по-сдържано намаляване на китайския експорт за Съединените щати.

Общият китайски експорт нараства през януари с цели 9,1% на годишна база при очаквания за понижение с 3,2% и след свиване на износа с 4,4% през декември 2018-а година. В същото време вносът се понижава с 1,5% след спад със 7,6% месец по-рано и прогноза на финансовите пазари за доста по-силен спад от 10 на сто.

Търговски излишък на Китай се понижава в началото на годината до 39,16 млрд. долара от 57,06 млрд. долара през декември и очаквания за позитивен търговски баланс в размер на 34,3 млрд. долара.

Изненадващо силните данни за януари обаче не изглеждат много достоверен индикатор за състоянието на втората по сила световната икономика, тъй като този тип данни са силно повлияни от сезонни фактори, свързани с различното време, през което ежегодно се чества Китайската нова година. През тази година официалната неработна седмица в страната за честване на Лунната нова година стартира на 4-ти февруари.

Търговският излишък на Китай спрямо САЩ се свива през януари до 27,3 млрд. долара от 29,87 млрд. долара през декември. Износът в посока САЩ се понижава с 2,4% на годишна база след спад с 3,5% през декември, докато вносът на американските стоки се срива с цели 41,2 на сто след понижение с 35,8% в края на 2018-а година.

Януарските данни само подчертават неспособността на Белия дом да се справи, поне на този етап, с големия американски търговски дефицит спрямо Китай въпреки наложените от Вашингтон през миналата година мита за стотици милиарди долари върху вноса на китайски стоки.

Всички това само подчертава важността на стартиралите в началото на настоящата седмица нови преговори между САЩ и Китай и дали те ще допринесат за края на търговската война между двете водещи световни икономики, отбелязва БНР.

Водещи новини

Още новини