В рамките на пазарна икономика държавата не може да направи много по отношение на цената на хранителните продукти. Това заяви председателят на Комисията за защита на потребителите/КЗП/ Димитър Маргаритов пред камерите на БТВ по повод двойния стандарт при храните в страната ни.
"Обяснението може да е както в желанието на търговеца, така и на вносителя да постигнат по-голяма печалба на гърба на потребителя. Също така и в наличието на по-популярни и евтини български аналози, промоции и други различия в пазарите по повод това, че част от храните, които ядем в България са с по-ниско качество и по-високи цени в сравнение с тези в Западна Европа. При 42% от продуктите цената е по-висока в България", разкри Маргаритов.
"Регулация от държавата няма, защото е свободна икономика. 1 от 5 закупени продукта има едни съставки на Запад и други – у нас. Това обаче ще се промени и ЕС ще наложи на търговците при разминавания в етикета да не използват една и съща търговска марка", каза още председателят на КЗП.
„Лъжат българските граждани, че купувайки един реномиран продукт, той ще притежава същото качество като в държава по на Запад от нас”, коментира Маргаритов.
"В самите етикети на продуктите е описано, че се различават по състав, но само ако може да се сравнят със Запада. Има разлика от 20-30% в съдържанието на продуктите у нас и в Западна Европа. Има различни пазарни трикове, но посредством тях цената може да е различна, в зависимост от опаковката и периода на продажба", завърши Димитър Маргаритов.