Парното и топлата вода могат да поскъпнат драстично, ако природният газ скочи с близо 30 на сто от 1 април, както предвижда енергийният регулатор. Експерти пресметнаха, че това означава повишение с около 20 процента на топлоенергията. Това ще доведе и до оскъпяване на тока, който плащат всички потребители, а не само тези, които се отопляват на парно.
"Скокът при топлоенергията трябва да е около 20 процента", посочи председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев пред БНР.
"При положение че разходите за природен газ в топлофикационните дружества са от порядъка на 60-70 процента от общите разходи, това означава поне с 18-20 процента промяна нагоре на цените на топлинната енергия и съответно на комбинираната електрическа. Това ще доведе и до поскъпване на тока", допълва председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски.
"Тъй като цената на електроенергията, която ще се произвежда от топлофикациите, влиза в таксата "задължение към обществото", която също се очаква да се повиши.
"Индустрията няма да е конкурентна при скок на газа от 30 на сто", казва председателят на Българската федерация на големите енергийни консуматори Константин Стаменов. "За нас е шоково поскъпване. Освен че е много голямо, поскъпването е много трудно за преодоляване и ще навреди много на конкурентоспособността ни, а индустрията в България основно работи за износ. Това със сигурност ще влоши картината на нашите продажби. Подобен скок на цената на газа ще се отрази и на обществения доставчик "Булгаргаз", допълни Стаменов.
Ако има такова поскъпване и няма никакви буфери, които да намалят поскъпването, то би следвало да помислим и за сигурността на доставките, тоест стабилността на обществения доставчик, смятат експертите.
В края на месеца Комисията за енергийно и водно регулиране ще обсъди цените и ще вземе окончателно решение.