Световната банка повиши прогнозата си за петролните цени през 2017 г.

Getty Images/Guliver
share

Световната банка повиши прогнозата си за цената на суровия петрол през 2017 година до 55 долара за барел от 53 долара според предишна оценка, направена през юли, визирайки очакваното споразумение на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за ограничаване на производството.

Цената на енергията, която включва петрола, природния газ и въглищата, се очаква да нарасне с почти 25% през следващата година - по-голям ръст, отколкото предходната прогноза, посочи Световната банка при представяне на своя последен тримесечен доклад "Перспективи на пазарите на суровини".

"Ние очакваме стабилно покачване на енергийните цени през 2017 година благодарение на по-скъпия петрол", заяви старши икономистът на банката Джон Бафес. "Въпреки това съществува значителна несигурност относно ценовите перспективи, тъй като ние очакваме детайлите и самото прилагане на споразумението на ОПЕК и ако то в крайна сметка действително се осъществи, това несъмнено ще се отрази на петролните пазари", допълни той.

Плановете на картела да ограничи своето производство до диапазона между 32,5 милиона и 33,0 милиона барела на ден в сравнение с рекордния добив от 33,6 млн. барела дневно, регистриран през септември, би представлявало първо ограничаване на добива от 2008-а година насам.

В същото време Световната банка запази без промяна своята прогноза за средната цена на петрола през настоящата година от 43 долара за барел.

По-рано тази седмица министър на енергетиката на топ производителя от ОПЕК в лицето на Саудитска Арабия - Халид ал Фалих заяви, че петролните пазари са в края на значителния ценови спад, тъй като има подобряване на фундаментите, както и на процеса по ребалансиране между търсене и предлагане.

Един от най-големите проблеми със свръхпредлагането за последните няколко десетилетия разтърси световния петролни пазари в продължение на повече от две години, като цените се сринаха от нива над 100 долара за барел през 2014-а година до дъна около 27 долара за барел в началото на текущата година. Последва обаче стабилизация на петролните цени около 50 долара за барел отчасти поради намаляване на производството на страните, които не са членки на ОПЕК, както и с оглед на нарушените доставки в част от членовете на картела.

В новия доклад на Световната банка се прогнозира скромно ценово възстановяване и при голяма част от останалите пазари на суровини, включително на цветните метали и на цените на селскостопанските продукти през 2017 година, тъй като се очаква засилване на търсенето и затягане на предлагането.

Цените на металите и на полезните изкопаеми се очаква да нараснат през следващата година с 4,1% при предишна прогноза на водещата банкова институция за тяхно повишение с 3,6 на сто. Цените на селскостопанските стоки вероятно ще поскъпнат догодина с 1,4% - малко по-слабо от юлската прогноза, поради по-умерено от очакваното повишение (с 1,5%) на цените на храните, докато цените на напитките може би ще отбележат малко по-голямо понижение (с 0,6%) с оглед на очакванията за по-голям добив на кафе. Световната банка вече очаква малко по-голямо от предходните прогнози поскъпване с 2,9% на зърнените култури, докато цените на брашно и олио ще поскъпнат по-слабо от юлските очаквания (с 2 на сто).

Световната банка публикува своя тримесечен доклад "Перспективи на пазарите на суровини" през януари, април, юли и октомври. Докладът предоставя детайлен пазарен анализ за основните групи суровини, включващи енергията, металите, селскостопанската продукция, скъпоценните метали и торове.

Водещи новини

Още новини