Агнешкото месо за Великден стигна 15,00 лева в търговската мрежа, овчарите го предлагат на цени между 5,50 и 6,00 лева живо тегло. В сравнение с миналата година агнетата на свободния пазар са по-малко, но са достатъчно да задоволят търсенето по време на празниците, коментира пред БТА Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите.
По думите му причината за това е болестта "Син език", което е забавило оплождането на овцете. До момента са се продавали агнета с живо тегло между 20-25 кг на цена 7-8 лева за кг, които вече са изчерпани и тази седмица търсенето е насочено към по-малките животни - до 20 кг при цена между 5,50 - 6,00 лева, каза Синапов.
Според него масовото предлагане на свежо българско месо се използва от търговците, които внасят дълбоко замразено и го предлагат на цени на родното. Не можем да искаме да се спре вносът, но трябва да се знае, че има достатъчно български агнета, които да задоволят вътрешното потребление, коментира животновъдът.
Според него замразеното месо може да се познае по това, че е отпуснато и леко синее. Овцевъдите ще искат промяна в законодателството, което да им позволи да си направят пунктове и потребителите да могат директно от тях и на по-достъпни цени да купуват месото, каза още Бойко Синапов.
Вторият по важност продукт на Великденската трапеза са яйцата, един път като символ на празника и втори път като част от пролетната салата. Към момента птичият продукт се изкупува на 0,17 лева от производителя и няма индикация цената да се повиши, коментира Андрей Атанасчев, собственик на птицеферма.
По думите му български яйца има достатъчно и съветва потребителите да търсят само такива, на които има щемпел BG. Всички останали са внос, за които не е ясно от къде са, кога са снесени и каква проверка са минали, коментира Атанасчев.
Според българския стандарт на етикета на кората трябва да е ясно обозначено кога и къде са произведени яйцата, в противен случай нещо не е наред, добави птицевъдът.
Още отсега по магазините обаче цената на яйцата, в зависимост от категорията им, е между 0,20 до 0,23 лева.
Основният продукт на великденската салата - марулята рязко "тръгна на горе" още миналата седмица. В момента на тържището край с. Първенец зелената селата се предлага по 1,00 лева, а червената от 1,20 до 1,30 лева, каза управителят на борсата Христо Панайотов, цитиран от БТА.
Като причина той посочи продължителните дъждове и късния сняг, заради които салата е изгнила. За сравнение посочи, че миналата година по това време марулята е вървяла на едро между 0,50 и 0,60 лева.
Доброто, по думите му е, че е българска, родни са и краставиците, които на едро са по 2,30 кг, в малки количества. На борсата се предлагат също и български чесън и зелен лук. Никъде обаче няма български домати, на всички тържища се предлагат изцяло внос от Македония и Гърция, добави Панайотов.
На тази база цените на зеленчуците по пазарите вече "скачат" с над 50 на сто, което силно оскъпява великденската салата.
В крайна сметка, ако предложим за великденската трапеза на една фамилия следните продукти: едно агне с дроб-сърма, 4 броя марули, 2 кг краставици, лук и около 20 яйца - празникът ще струва, при средни цени на продуктите - между 280 и 300 лева, като това не включва напитките.