Цената на хляба скача с близо 30% заради търговските надценки.
Това обясни вчера Мариана Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България пред "Монитор".
Според нея в момента съотношението между цената на зърното, брашното и хляба е 1:2:6, а високите надценки на търговците ощетяват производителите.
„Ако клиентът си купува хляб за 1 лев примерно, само 50 стотинки се връщат при производителя”, обясни Кукушева. 20 стотинки са за ДДС, а останалите 30 стотинки отивали при търговците. „В Европейският съюз максимумът на надценката, която слагат търговците е не повече от 20%, а при бързооборотните стоки – не повече от 10 на сто коментира Кукушева.
Според нея друг сериозен проблем в работата с търговските вериги е, че там се изхвърляли огромни количества хляб. Изследване на Федерацията на хлебопроизводителите показало, че в някои вериги 40% от доставения за един ден хляб се бракувал. В повечето държави от Европейския съюз обаче имало забрана да се третират като негодни такива големи количества хлебни изделия.
Така те заявявали по-малки количества, които отговарят на реалното потребление.
Според Кукушева такава практика трябва да се въведе и у нас. Това можело да стане с промени в законите, които да задължат търговците да бракуват само деформирания хляб, за да не се допуска разхищение. Във връзка с това вече се водели обсъждания с Министерство на земеделието и храните.
Освен това нямало яснота какво точно се случвало с бракувания хляб.