Все повече разработени бизнеси са обявени за продан. Справка от Агенцията по вписванията показва, че през миналата година в несъстоятелност са изпаднали над три пъти повече фирми, спрямо кризисната 2008 г. – общо 820 фирми, съобщиха новините на БТВ.
От началото на кризата до сега броят на фирмите в несъстоятелност нараства значително. През 2008 г. фалит са обявили близо 250 фирми, а през 2011 г. банкрутите вече са два пъти повече. Рекордните нива на предприемачите в затруднение обаче са регистрирани през миналата година - в несъстоятелност са обявени 820 фирми. 2014 г. също започва ударно - 69 фалита само до края на януари. Дали очакваното от всички съживяване на икономиката ще обърне тенденцията - ще може да се каже едва в средата на годината. В момента обаче в интернет продължава продажбата на работещи офиси, магазини и предприятия. Поне 200 са обявите за продажба на бизнес в България. Практика е, за да избегнат фалита или притиснати от банките, собственици разпродават активите си на цена по-ниска от реалната.
Най-често се продават хотели, строени преди кризата. Именно „пукането" на строителния балон надува значително и броят на фалитите през 2012 г. „Нямаха бизнес планове - това са по-скоро малки обекти. Мениджмънтът е на ниско ниво и с тези обекти в момента има сериозно проблеми. Иначе ръстът при туристическия бранш е постоянен”, коментира Добромир Ганев, представител на Националното сдружение за недвижими имоти. Сериозно ударен от кризата е и ресторантьорският бизнес - механа край Разлог, например, се продава заедно с парцел от декар и половина за 450 000 евро. От разпродаване на вещи на длъжници през миналата година данъчните са събрали близо 11 млн. лева .От приходната агенция не отчитат промяна спрямо предходни години.