Един от най-важните периоди за винопроизводителите – гроздоберът вече започна в Пловдивско. Популярната изба в региона New Bloom Winery, намираща се в Съединение, започна с прибирането на Совиньон блан в края на миналата седмица. За производителя този сорт е особено важен и се е превърнал в емблема за качествата на техните вина. Две поредни години именно със Совиньон блан избата печели най-високото възможно отличие Best ot class на международния винен конкурс в Лос Анджелис. През 2018 година ценната награда отиде за българския Совиньон блан в серията Face to Face (F2F), а през тази - отново със същия сорт, но в по-базовата марка Pixels.
Гроздоберът е една от най-важните стъпки в процеса на винопроизводството. Времето заприбиране на реколтата се определя преди всичко от зрелостта на гроздето, измерена от нивата на захар, киселинност и танин. На базата на тези фактори винопроизводителите решават кога точно да започнат да берат спрямо плановете им какво вино искат да произведат. Ако преди десетилетие гроздоберът традиционно е стартирал през септември с промените на климата все по-често винарите започват да берат през август.
Според екипа на New Bloom Winery тази година реколтата е с много добри показатели. „Проведохме всички необходими агротехнически мероприятия и въпреки валежите в района, успяхме да съхраним качеството на гроздето. Захарността му достигна 21%.”, обясниха от винарната. Модата във виното в момента е да се пият по-леки вина, с плодови нотки във вкуса и аромата, а за тях не се изисква гроздето да е с много високо съдържание на захари, разказват още винените експерти. Сортът Совиньон блан е сред най-популярните както по света, така и у нас. В ресторантите и заведенията той е най-предпочитаният бял сорт. Гроздоберът в New Bloom се извършва на ръка, за да се запази свежестта и целостта на плода. Структурата на лозовите масиви и избата в близост позволява на екипа да осъществи контрол във всяка една точка в производството.
През последните години New Bloom Winery – или както е известна избата от Съединение следва нова линия – да прави модерни вина, отговарящи на световните тенденции, с повече плодовост. Главен енолог на винарната е Владимир Влъчков. Всички вина се произвеждат от собствени лозови масиви – близо 6000 дка в Тракийска низина. През 2017 г. този регион намери място сред най-добрите за винолюбители. В избата залагат на класически френски сортове като Совиньон блан, Шардоне, Каберне Совиньон, Мерло, Сира, така и на малко известни немски разновидности – Дорнфелдер, Регент и италианската Глера, от която се прави Просеко. Освен марките Face to Face и Pixels, избата произвежда и серията Verano Azur.
(платено съобщение)