Частен съдебен изпълнител и десетки полицаи от 6-о РПУ в столицата влязоха малко преди 13 часа в сградата на ТВ7.
Сред тях бяха и представители на КТБ, след като преди 2 месеца синдици на банката са направили опис на имуществото на телевизията, съобщи изпълнителен директор на ТВ7.
По думите му се правят опити да бъде откачен сървърът и излъчването на националната телевизия да бъде спряно.
Служителите на телевизията бяха изведени от сградата и повече не бяха допуснати в сървърните помещения. Полиция заварди входа.
От пресцентъра на МВР съобщиха пред Novini.bg, че не са инициатори на акцията.
„Поискано е съдействие, ако има нужда“, поясниха от там.
По-късно от Вътрешното ведомство излязоха и с официално становище, в което обясняват, че полицията оказва съдействие на частен съдебен изпълнител по изпълнително дело.
"Всички действия на служителите са нормативно обосновани /чл. 431 от ГПК и чл. 6, т. 1 и т.2 от ИНСТРУКЦИЯ № Iз-849 от 14.05.2007 г. за условията и реда, при които органите на Министерството на вътрешните работи оказват съдействие на частните и държавните съдебни изпълнители при изпълнение на техните правомощия/", поясняват от там.
Първоначално са били предвидени минимален брой полицейски служители, които да осигурят непосредствено съдействие. Впоследствие са изпратени допълнителни сили, за да се обезпечи общественият ред с оглед струпването на множество хора и предотвратяването на евентуални самоуправни действия, отбелязват от МВР.
В действителност на място имаше засилено полицейско присъствие, пристигнаха повече от 80 полицаи, имаше и много патрулки. Бяха доведени и полицейски кучета.
Информацията на тези сървъри е с лицензионни права. С изнасянето им те поругават интелектуална собственост и извършват престъпление, категоричен бе програмният директор на медията.
Стана ясно, че от 8:30 сутринта момчета с анцузи чакат пред сградата на телевизията, готови да изнасят техника отвътре.
„Ставаме свидетели на един безпрецедентен опит за спиране на телевизията“, възмутени са от ТВ7.
Първоначално стана объркване и бе обявено, че името на частния съдебен изпълнител е Кристина Димитрова. Последва официално изявление от Камарата на частните съдебни изпълнители, че при тях няма регистрирано такова лице, което, стана ясно, че е от Стара Загора. Така накрая се разбра, че истинското име на частния съдебен изпълнител е Неделчо Митрев, а Димитрова била юрист на КТБ.
По повод процедура по предаване на заложени вещи в офис - сграда на TV7, Камарата на частните съдебни изпълнители информира, че производството е по молба на синдиците на Корпоративна търговска банка, съгласно чл. 35 от Закона за особените залози. Длъжникът е поканен от частния съдебен изпълнител Неделчо Митев, съгласно закона, да предаде заложените вещи, се казва в съобщението на КЧСИ.
След изтичане на 14-дневния срок за доброволно изпълнение, е задействана следващата законова процедура за принудително предаване на заложените вещи, посочват от КЧСИ.
Малко по-късно в сградата влезе и шефът на 6-о РПУ Иван Пепелджиев, който повтори казаното от колегите му, че екипите му са на място по молба на частен съдебен изпълнител.
„Не съм упълномощен да давам интервюта. От чисто уважение хората трябва да си свършат работата“, заяви той.
Междувременно служителите на ТВ7 образуваха жива верига пред телевизията, за да не позволят на хамалите да изнесат техниката от телевизията. Те не допуснаха и заместник-шефа на СДВР Радослав Сотиров да влезе в сградата на ТВ7. С бурни скандирания „Кой?" те поискаха обяснение за случващото се.
Направен бе и опит да се попречи на новинарите от телевизията да изводят новинарската си емисия от 15:30 часа. Макар и със закъснение обаче, към 15:40 часа новините на телевизията бяха излъчени. Емисията бе посветена предимно на случващото се в ТВ7. Дори и тогава обаче полицаи влязоха в студиото и опитаха да спрат излъчването.
„Имам усещането, че може и да ни арестуват докато водим емисия. Толкова много полиция не съм виждал и по протестите“, коментира потресен случващото се водещият Атанас Атанасов.
След натиск в продължение на около 4 часа към 15:45 часа служители на ТВ7 бяха допуснати до сградата. В 18:30 часа пред нея, на бул. „Цар Борис III“, пък се организира протест. За него журналистите си подготвиха некролози, на които бе изписана „Скръбна вест" за „Свободата на словото".
Галерия от снимки вижте ТУК