Около 10% от всички лоши потребителски кредити се дължат на прогресивно затъване с бързи заеми, чрез които хората се опитват да плащат вноските по основния си банков кредит. Това каза за "Стандарт" Тихомир Тошев, управител на консултантите от "Кредитпойнт" и "КредитЦентър".
"Имахме случай на човек, теглил три бързи заема, за да погасява вноски по потребителски кредит, като всеки следващ заем е бил предназначен за погасяване на предходния", споделя Тошев. Този затворен кръг води само до едно - тотално задлъжняване, което върви ръка за ръка с посещение от съдя-изпълнител, плащане на неустойки по бързите заеми и лоша кредитна история в Централния кредитен регистър. Как се стига дотук?
Например, трябва да платите 450 лева месечна вноска по съществуващи кредити, но в момента ги нямате. Теглите бърз кредит от 900 лв. С него плащате две вноски по съществуващите заеми. Бързият кредит трябва да върнете в следващите 6 месеца с вноски по 260 лв. Това означава, че през следващата половин година вместо да плащате по 450 лв. по старите заеми, ще задлъжнеете месечно с по 710 лв., защото се прибавят и новите 260 лв. Някои бързи заеми у нас се славят с годишни лихви между 500 и 800%. Така вместо да погасявате кредити с нови заеми, говорете с банката за разсрочване на старите задължения, гратисен период или рефинансиране на заемите с подходящ кредитен продукт, съветват консултантите.