Бюджетът за 2023 г. е Кутията на Пандора, смятат икономисти

Pixabay
share

Предложеният от служебния кабинет бюджет за 2023 г. ни отдалечава от членство в Еврозоната с поне 5 години, заяви в интервю за БНТ икономистът Васил Караиванов.

"Това да взимаш пари в бъдеще назаем е голям проблем за българската държава и икономика. В Закона за публичните финанси, чл.25, ясно е записано, че бюджетът трябва да бъде или балансиран, или с излишък. Позволява се до 3% дефицит. Единствено, само при необичайни обстоятелства, в чл. 24 е записано, че дефицит над 3% може да има само при спад на БВП с 3 или повече от 3% на реална база. Засега нямаме такива условия на извънредно обстоятелство. Дори прогнозата е за ръст на БВП с 1,8%. Най-ниската прогноза е на БНБ от 0,4%", обясни той.

Според него, предложението на служебния кабинет е предоставяне на Кутията на Пандора на депутатите. Съобщение към парламента: "Отворете я, ако искате, ако искате - не я. Когато има недостиг на приходи, обикновено Министерство на финансите първо орязва разходите за инвестиции, капиталовите разходи. В крайна сметка ще се стигне до това. Имаме вече хронично заболяване по орязване на държавните инвестиции. Тъй като няма държавни инвестиции, няма и частни лица. Тези рискове ни отдалечават от разумни доходи, от ръст на благосъстоянието и инфлация ще има със сигурност по-натам", предупреди Караиванов.

Новият бюджет: без вдигане на данъци, но с 6,4% дефицит

"Това, което разбираме, е, че понеже не виждат политическа воля, преценяват да предложат бюджет на база на старите политики, приети от предишните няколко парламента. Доста дълго време ще ни отдалечи от Еврозоната. Въпросът от чисто политическа гледна точка е по-отворен отколкото преди. Парламентът ще трябва да гласува този референдум (бел.ред. на "Възраждане" за запазване на българския лев). Кутията на Пандора беше отворена от предишните няколко парламента, които гласуваха огромни увеличения на разходите в период, в който данъчните приходи растяха много бързо. Още тогава много икономисти казаха, че тези разходи не могат да бъдат поддържани в дългосрочен план с дефицит от 3%. Някой трябва да се реши на много непопулярни политики. Цените продължават да растат, но инфлацията се забавя. Трендът е пречупен. Догодина по това време инфлацията няма да е такова притеснение. Може да бъде проблем, че има рецесия някъде по света, включително и при нас. Или обратният проблем - инфлацията да стане много ниска. Инфлацията не е приоритет, енергийните цени се стабилизираха. Не е добре да продължава рязкото вдигане на пенсии и социални разходи. Има риск от фискална криза", предупреди от своя страна икономистът от ЕКИП Георги Вулджев.

Водещи новини

Още новини