Турската централна банка запази основния си лихвен процент на ниво от 14 процента за втори пореден месец, съобщи АФП. Агенцията отбелязва, че решението цели овладяване на инфлацията, която приближи 50 процента през януари на годишна база, което е най-високото й равнище от 2002 г. насам.
Под натиска на президента Реджеп Тайип Ердоган, който обратно на класическите икономически теории смята, че високите лихви насърчават инфлацията, турската централна банка намали от 19 на 14 процента основния си лихвен процент в периода от септември до декември.
Но политиката на турския президент доведе до силно обезценяване на турската лира, която загуби 44 процента от стойността си спрямо долара през 2021 г. Девалвацията на лирата предизвика рязко увеличение на сметките на домакинствата, тъй като страната е силно зависима от внос, особено в енергийната сфера.
Нашият най-сериозен проблем сега е високата инфлация. Надявам се, че ще я преодолеем и ще видим как тя намалява месец след месец", каза Ердоган вчера, след като в края на миналата седмица обяви намаляване на ДДС за основните хранителни продукти от 8 процента на 1 процент.
Турският министър на финансите Нуреддин Небати прогнозира в началото на февруари, че инфлацията ще достигне пик през април, "под прага от 50 процента".
Данните за инфлацията са обект на политически спорове в Турция, като опозицията и някои икономисти обвиняват Турския статистически институт, че занижава умишлено увеличението на потребителските цени.