Експерти предупреждават за опит за заобикаляне на 10-годишната давност на задълженията

Novini.bg
share

За опит за заобикаляне на текстовете за 10-годишната погасителна давност на задълженията сигнализират редица експерти и потребителски организации.

Пред "Хоризонт" Десислава Николова от портала "Моите пари" предупреди, че колекторски компании се опитват да принудят длъжници да подпишат документи, с които се отказват от правата си за ползване на новите текстове, които влизат в сила от 2 юни тази година.

Поправката, с която се въвежда 10-годишната погасителна давност, бе гласувана в края на миналата година, а още тогава от колекторските компании възразиха срещу нея и предупредиха, че текстовете за опрощаване на старите задължения не означават абсолютно, че длъжникът ще бъде освободен от тях.

Депутатите сложиха край на "вечния длъжник" - приеха абсолютната 10-годишната давност

"След изтичането на 10-годишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването, освен когато задължението е разсрочено и отсрочено", припомни пред БНР Десислава Николова от портала „Моите пари”.

Погасяването по давност обаче не става служебно, а трябва да се подаде искане до съда. Тъй като новите текстове влизат в сила от 2 юни, вече има първи опити да бъде заобиколен новият институт. Механизмът, който се предлага, е подтикване на длъжници да подписват споразумения, с които признават дълга, каза Николова. Тя посочи, че ако длъжникът подпише документите, няма да има право да се възползва от новите текстове.

Мария Минчева, БСК: Давността за дълговете на физическите лица ще има негативен ефект

Събирачите на вземания нямат интерес да разяснят текстовете на длъжниците, предупреди Николова и посъветва хората в подобна ситуация или да не подписват никакви документи, или да потърсят съвет на адвокат. Омбудсманът Диана Ковачева и потребителски организации също сигнализираха за проблема. Засега от колекторските компании няма официална позиция по въпроса.  

Водещи новини

Още новини