Икономист: Доходите трябва да скочат преди да влезем в еврозоната

БНТ
share

Против съм да наричаме валутния механизъм на еврозоната чакалня, тъй като трябва много сериозно да се подготвиш, за да бъдеш там. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ бившият зам.-министър на финансите Илия Лингорски.

Да влезем в еврозоната означава да въведем еврото и да участваме във всички механизми на еврозоната, добави той.

Примерът с Гърция не е универсален. Те влязоха неподготвени, а ние се готвим за това вече 20 години. Много е важна подготовката ни за присъединяването. Много често се задава въпросът какъв ще ни е кярът, ако влезем в еврозоната, но не се пита какво ще изгубим, ако не влезем. Няма как да достигнем европейските доходи, ако не влезем в еврозоната. Валутният механизъм е мястото, където ще извършим цялата си подготовка – влезем ли там, няма нужда да бързаме, заяви Лингорски.

Според бившия зам.-председател на Комисията за финансов надзор Румен Гълъбинов плюсовете за България от влизането в еврозоната ще са няколко. Предполага се, че лихвените проценти ще бъдат по-ниски, доверието на международната общност ще е по-високо, заяви той.

Съгласен съм с това, че чакалнята не е място за чакане, а за работа. Ние все още не сме напълно готови. Удовлетворяваме повечето количествени изисквания, но не и качествените, като брутен вътрешен продукт, икономика, доходи. Трябва да се издигнем, за да сме поне на средноевропейското ниво. Ако доходите изостават, а цените растат, може да стане като в Гърция. Трябва да се направи един график от действия, с който да представим намерението си да кандидатстваме в чакалнята и да ги изпълняваме последователно. Членството на България в еврозоната е гаранция, че България няма да е на друга скорост, каза още Румен Гълъбинов.

Водещи новини

Още новини