Българинът посяга на спестяванията си и харчи от тях. Те са намалели като дял от БВП за първи път от началото на кризата.
Така се потвърждава известното оживление в потреблението, отчетено през третото тримесечие на 2011 г. Изводът е от месечния доклад на Райфайзенбанк.
Според него спестяванията като дял от БВП са нараснали от 9% в края на 2007 г. до 25,4% в средата на 2011 г. През третото тримесечие тази тенденция се е обърнала и те са спаднали до средно 25,1% от БВП.
Икономистите на банката отчитат промяна в структурата на икономическия растеж - вътрешното търсене е било основният движещ фактор. Очакванията са, че възстановяването е продължило и четвъртото тримесечие.
"На фона на сътресенията в Европа развитието на българската икономика изглежда стабилно, макар и далече от желаното. Публичните финанси са в много добро състояние, производителността на труда нараства вече шесто поредно тримесечие с над 5% на годишна база, растежът на потреблението е налице", коментира главният икономист на "Райфайзен" Калоян Ганев.
Той е категоричен обаче, че положителните темпове на растеж на БВП не бива да се преекспонират, защото все още има сериозни непреодолени проблеми.
Нарастването на инвестициите през третото тримесечие на 2011 г. например се дължало изцяло на натрупването на запаси, а не на вложения в основен капитал. Преките чужди инвестиции в преработващата промишленост пък спадали. Това означавало, че компаниите предпочитат да погасяват стари задължения, а не да правят нови вложения в производства. Пазарът на труда също бил застрашен от негативно развитие. Ситуацията в еврозоната криела риск за цялата икономика.