Бум на фалити на фирми заради дългове към хазната

share

Бум на фалити на фирми заради дългове към хазната.

Спрямо 2010 година дружествата, обявени в несъстоятелност по искане на Националната агенция за приходите, са се увеличили двойно.

Става въпрос за фирмите, които имат големи задължения към Бюджета. Най-вече за Данък добавена стойност. В масовия случай става дума за фирми, които умишлено са натрупали тези дългове.

Статистиката показва, че през 2010 година по настояване на НАП производство по несъстоятелност е образувано за 71 дружества, докато през тази година техният брой е над два пъти по-голям - близо 180 дружества.

В масовия случай става въпрос за следната схема - собствениците на фирмите започват да продава имуществото си, преди НАП официално да констатира натрупаните дългове и да направи запор - най-често по време на ревизията.

След това прехвърля дружеството на социално слаб, на неизлечимо болен човек или на човек от малцинствените групи, което е добре позната схема. Законът вече позволява на данъчните да поискат от съда да развали сделките за прехвърляне, които най-често се правят на цени в пъти под пазарните и така НАП може да ги запорира и да ги продава.

Пример с фирма от Велико Търново, укрила около половин милион лева


Собственикът на една великотърновска фирма в годините е натрупал данъчни задължения в размер на 500 000 лева. По времето, в което данъчните ревизори проверяват дружеството, той решава да продаде четириетажната си сграда с апартаменти, офиси, магазини и подземни гаражи за скромната сума от 77 000 лева. И веднага след това прехвърля фирмата на физическо лице - негова съгражданка.

От НАП обаче изпращат искане до съда за обявяване на несъстоятелност на фирмата и обявяване на сключената сделка за прехвърляне на сграда за нищожна.

Според данъчните запорираната сграда ще бъде продадена на цена в пъти по-висока, отколкото е взел, поне на документи, собственикът на дружеството, направил дълговете. Подобни схеми са направили почти всички 180 фирми, срещу които има съдебна мярка. Само фирмите от София дължат на бюджета над 70 милиона лева, информира бТВ.

Плановете на НАП са през следващата година да обяви близо 500 нови производства по несъстоятелност срещу данъчни длъжници.

Виновните за големия брой фирми в несъстоятелност


Според агенцията по приходите, освен кризата, „виновни” са и данъчните, които работят на по-високи обороти и отчитат по-голяма ефективност. При търговците обаче, които до голяма степен работят на светло, тежката икономическа среда и опасността от чисто пазарни фалити се задълбочава.

По данни на статистиката през последната година оборотите в търговията намаляват чувствително. Само търговията на лекарства процъфтява с ръст на продажби от над 6%. Във всички други сектори оборотите за година са спаднали и то чувствително.

За щастие, статистиката отчита известно възстановяване през последния месец. Макар и минимален, ръст има и при магазините, които продават храни и напитки. Предполага се, че при тях тенденцията ще се запази и през този месец заради Коледните и Новогодишните празници.

Водещи новини

Още новини