Универсалните пенсионни фондове са постигнали 1,77 на сто средна годишна доходност през последния двегодишен период, информират от Комисията за финансов надзор.
Комисията определи минималната годишна доходност на пенсионните фондове за последния двегодишен период. Тя е на загуба в размер на минус 1,23 на сто при управлението на активите на универсалните пенсионни фондове (УПФ) за предходния 24-месечен период от 30 юни 2014 г. до 30 юни 2016 г.
За професионалните пенсионни фондове (ППФ) за същия период е определена минимална доходност на годишна база в размер на минус 0,92 на сто.
Среднопретеглената доходност (модифицираната претеглена доходност) на УПФ за същия период, изчислена на годишна база, е 1,77 на сто, а за ППФ съответно е 2,08 на сто.
Всички фондове за допълнително задължително пенсионно осигуряване са постигнали доходност за посочения 24-месечен период над определеното минимално равнище на доходността за съответния вид фонд, се посочва в съобщението.
С най-добра годишна доходност е бил УПФ "Съгласие" - 3,5 на сто годишно, следван от УПФ "Топлина" - 2,60 на сто и УПФ "Доверие" - 2,55 на сто. Сред тези фондове само "Алианц България" е бил на загуба - минус 0,13 на сто годишна доходност.
Сред професионалните пенсионни фондове най-добре се е представил ППФ "ЦКБ Сила" - 4,68 на сто, следван от ППФ "Съгласие" - 3,61 на сто. И сред този вид пенсионни фондове само "Алианц България" е на загуба - 0,19 на сто годишно.
Среднопретеглената годишна доходност на доброволните пенсионни фондове /ДПФ/ е 2,43 на сто за последния двегодишен период, отчита статистиката на КФН. С 4,22 на сто годишно най-много са спечелили осигуряващите се на ДПФ "ЦКБ Сила", следвани от тези в ДПФ "Съгласие - 3,33 на сто годишно и осигуряващите се в ДПФ "Топлина" - 3,28 на сто. Сред този вид пенсионни фондове няма нито един, който да е работил на загуба, сочат данните.