На база на предварителни данни и оценки се очаква салдото по консолидираната фискална програма към 30 септември тази година да бъде излишък в размер на 627 млн. лв. (0,7 процента от прогнозния БВП), съобщават от Министерството на финансите.
За сравнение за същия период на предходната година бе отчетен дефицит по КФП в размер на 1 478,9 млн. лв. (1,8 на сто от БВП), което означава, че като относителен дял в БВП бюджетната позиция се подобрява с 2,5 процентни пункта. По-високите приходи и помощи продължават да бъдат основните фактори за подобрението в бюджетната позиция към края на септември.
Приходите и помощите по КФП към 30 септември се очаква да бъдат в размер на 24 141,4 млн. лв. (79,5 на сто от годишния разчет), като спрямо същия период на 2014 г. се отбелязва ръст от 12,0 на сто (2 585,0 млн. лв.).
Ръстът спрямо предходната година се дължи основно на по-високите данъчни и неданъчни приходи, и постъпления в частта на помощите (възстановени средства от ЕК), които нарастват съответно с 1 644,7 млн. лв. и 940,3 млн. лева.
Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към септември 2015 г. на база на оперативни данни и оценки са в размер на 23 514,4 млн. лв., което е 71,6 процента от годишния разчет. Разходите за същия период на миналата година са в размер на 23 035,3 млн. лева.
Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към края на месец септември 2015 г. от централния бюджет, възлиза на 624,5 млн. лв., което е в съответствие с действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.
Статистическите данни и Информационният бюлетин за изпълнението на държавния бюджет и основните показатели на консолидираната фискална програма, на база на данни от месечните отчети за касовото изпълнение на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец октомври 2015 година.